Gazeta Podatkowa nr 81 (1226) z dnia 8.10.2015
Czas pracy pracownika niepełnosprawnego zatrudnionego na część etatu
Pracownik niepełnosprawny, którego obowiązuje 7-godzinna norma dobowa czasu pracy, został zatrudniony od 7 września 2015 r. na 1/3 etatu. Wykonuje on pracę przez 5 dni w tygodniu po 2 godz. 20 min., tj. 7 godz. × 1/3 etatu. Czy czas pracy tego pracownika we wrześniu br. wynosił 42 godziny, zgodnie z wyliczeniem: 17 dni × 2,33 godz. = 39,61 godz.; 39,61 godz. + (1 dzień × 2,39 godz.) = 42 godz.? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 953822)
Normy czasu pracy pracowników niepełnosprawnych określa art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 2011 r. nr 127, poz. 721 ze zm.). Czas pracy wszystkich osób niepełnosprawnych nie może przekraczać 8 godzin na dobę i 40 godzin tygodniowo. Natomiast czas pracy osoby niepełnosprawnej zaliczonej do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności nie może przekraczać 7 godzin na dobę i 35 godzin tygodniowo. Normy te mają przy tym charakter sztywny, a nie przeciętny.
Powołana ustawa nie wskazuje odrębnych zasad ustalania wymiaru czasu pracy dla pracowników niepełnosprawnych. W związku z tym, do ustalenia wymiaru czasu pracy tych osób zastosowanie znajdują przepisy Kodeksu pracy. Jeżeli bowiem stosunek pracy określonej kategorii pracowników regulują przepisy szczególne, to przepisy Kodeksu pracy stosuje się w zakresie nieuregulowanym tymi przepisami. Tak stanowi art. 5 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.).
Obowiązujący pracowników wymiar czasu pracy oblicza się:
- mnożąc 40 godzin przez liczbę tygodni przypadających w okresie rozliczeniowym,
- dodając do otrzymanej liczby godzin iloczyn 8 godzin i liczby dni pozostałych do końca okresu rozliczeniowego, przypadających od poniedziałku do piątku,
- obniżając wymiar czasu pracy o 8 godzin za każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela (art. 130 K.p.).
Podany sposób ustalania wymiaru czasu pracy należy też stosować w odniesieniu do pracowników niepełnosprawnych.
Biorąc pod uwagę wskazane regulacje, wymiar czasu pracy pracownika niepełnosprawnego, którego obowiązuje 7-godzinna norma dobowa czasu pracy i 35-godzinna norma tygodniowa, zatrudnionego na 1/3 etatu od 7 września br. należało ustalić w następujący sposób:
1/3 etatu × [(35 godz. × 3 tyg.) + (7 godz. × 3 dni)] = 42 godz.
W przedstawionej w pytaniu sytuacji obliczony wymiar czasu pracy również wyniósł 42 godz., jednak do jego obliczenia nie została zastosowana metodyka określona w Kodeksie pracy. W myśl obowiązujących przepisów powinno się ją stosować obliczając wymiar czasu pracy pracowników.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|