Gazeta Podatkowa nr 10 (1260) z dnia 4.02.2016
Organizacja czasu pracy pracownika
Zatrudniam pracownicę w pełnym wymiarze czasu pracy. Dotychczas wykonywała ona pracę od poniedziałku do piątku po 8 godzin na dobę. Obecnie sytuacja się zmieniła i chciałabym zorganizować jej pracę w ten sposób, że w jednym tygodniu pracowałaby przez 4 dni, a w następnym przez 6 dni (po 8 godzin na dobę). Obowiązywałby ją 1-miesięczny okres rozliczeniowy. Czy taki rozkład czasu pracy jest dopuszczalny? W zakładzie dzień wolny nie jest ustalony sztywno, nie mamy zapisu, że jest to sobota.
TAK. Przy czym wymagane jest, aby w każdym okresie zaplanowana liczba godzin pracy była zgodna z prawidłowo wyliczonym wymiarem czasu pracy. Czas pracy pracownika, zgodnie z art. 129 § 1 K.p. nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Jak wynika z tej regulacji stała jest norma dobowa, natomiast norma tygodniowa i liczba dni pracy w tygodniu mają charakter przeciętny. Dlatego możliwa jest taka organizacja czasu pracy, w której w jednym tygodniu pracownik wykonuje pracę przez 4 dni, a w innym przez 6 dni, co przeciętnie daje 40 godzin i 5 dni pracy w tygodniu. Pozwoli to na zachowanie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Przy czym każdorazowo trzeba będzie sprawdzić taki rozkład z obowiązującym w danym okresie rozliczeniowym wymiarem czasu pracy (tu: w każdym miesiącu, gdyż pracownicę obowiązują 1-miesięczne okresy rozliczeniowe). Rzadko bowiem zdarza się, aby miesiąc liczył równo 4 tygodnie, które pokrywałyby się z tygodniami kalendarzowymi. Dlatego rozkład musi być dostosowany do obowiązującej liczby godzin i dni pracy.
Ponadto w przedstawionym rozkładzie pracodawca będzie miał obowiązek zapewnić pracownikowi odpoczynki dobowe i tygodniowe.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|