Gazeta Podatkowa nr 28 (1278) z dnia 7.04.2016
Elastyczny rozkład czasu pracy przy niepełnym etacie
Chcę zatrudnić pracownika na 1/2 etatu. Będzie on pracował od poniedziałku do piątku po 4 godziny dziennie i 20 godzin w tygodniu. Zamierzam tak mu zaplanować grafik, żeby jednego dnia pracował od 600 do 1000, a następnego dnia od 700 do 1100. Czy taka organizacja pracy to system równoważny? Czy różne godziny rozpoczynania pracy w kolejnych dniach tygodnia nie spowodują, że u pracownika wystąpią nadgodziny?
Równoważny system czasu pracy zakłada możliwość wydłużenia dniówki roboczej w niektórych dniach powyżej 8 godzin (do 12, 16, a nawet do 24 godzin). W wersji podstawowej systemu równoważnego dobowy wymiar czasu pracy w ramach doby pracowniczej ulega wydłużeniu do 12 godzin. Ten wydłużony wymiar dobowy równoważony jest krótszym dobowym wymiarem w innych dniach lub dniami wolnymi - w ramach danego okresu rozliczeniowego.
Ustalenie różnych godzin rozpoczynania pracy, które będą ulegały zmianie, wymaga sporządzania grafików czasu pracy.
Rozkład czasu pracy, o którym mowa w pytaniu, nie wskazuje na system równoważny, pracownik nie będzie bowiem przekraczał 8-godzinnej normy. Praca w planowanym w pytaniu rozkładzie jest dopuszczalnym wariantem tzw. systemu podstawowego, w którym pracownik nie przekracza swojej normy dobowej (takiej samej dla pracownika pełnoetatowego i niepełnoetatowego). Wyznaczenie różnych godzin rozpoczynania pracy w poszczególnych dniach tygodnia też jest dopuszczalne w ramach tego systemu.
Co do ryzyka wystąpienia nadgodzin w przypadku zaplanowania różnych godzin rozpoczynania pracy, to przy zatrudnieniu na część etatu jest to mało prawdopodobne. Trzeba mieć na uwadze, że praca w nadgodzinach występuje dopiero po przekroczeniu dobowej normy czasu pracy lub przedłużonego wymiaru dobowego. Generalnie następuje to dopiero po przepracowaniu 8 godzin w dobie pracowniczej. Pracownik niepełnoetatowy, który w ramach swojego rozkładu ponownie rozpocznie pracę w tej samej dobie (np. we wtorek o godz. 600 w sytuacji, gdy w poniedziałek rozpoczął pracę o godz. 700) musiałby więc przepracować łącznie więcej niż 8 godzin w tej dobie. Bardziej prawdopodobne jest przekroczenie w takiej sytuacji tzw. limitu godzin dla niepełnoetatowca, który wyznaczany jest w umowie o pracę na podstawie art. 151 § 5 K.p. Praca powyżej tego limitu, który na ogół wyznaczany jest jako wartość pośrednia między niepełnym wymiarem etatu, a pełną normą, uprawnia pracownika do dodatku jak za nadgodziny.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|