Gazeta Podatkowa nr 56 (1306) z dnia 14.07.2016
Wymiar dobowy w podstawowej organizacji czasu pracy
Pracownik jest zatrudniony na 4/5 etatu w podstawowej organizacji czasu pracy. Jego proporcjonalnie zmniejszony dobowy wymiar czasu pracy wynosi 6 godz. i 24 minuty. Czy może on pracować w rozkładzie przewidującym w niektórych dniach pracę po 8 godzin, a czasami po 5 godzin, przy zachowaniu obowiązującego wymiaru czasu pracy?
W podstawowej organizacji czasu pracy stosuje się normy czasu pracy określone w art. 129 § 1 K.p. Czas pracy w tym systemie nie może więc przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym. Norma dobowa ma w tej organizacji charakter stały, co oznacza, że jest niedopuszczalne przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy powyżej 8 godzin. Możliwa jest natomiast praca w krótszym wymiarze dobowym niż 8 godzin, ale ma to zastosowanie do pracowników niepełnoetatowych. Pracownicy pełnoetatowi zatrudnieni w systemie podstawowym są zobowiązani świadczyć pracę po 8 godzin na dobę, ale przeciętnie przez 5 dni w tygodniu. Zatem w jednym tygodniu praca może trwać przez 6 dni, a w innym przez 4 dni.
Jeżeli chodzi o pracowników zatrudnionych na część etatu w systemie podstawowym, to obowiązują ich takie same normy czasu pracy, jak pracowników pełnoetatowych. Zatem mogą oni wykonywać pracę w różnych dobowych wymiarach czasu pracy, jednak nie mogą one przekraczać 8-godzinnej normy dobowej. Oznacza to, że pracownik niepełnoetatowy zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy może świadczyć pracę w niektórych dniach np. po 5 godzin, w innych po 6 czy 8 godzin, byle jego czas pracy nie przekraczał 8 godzin na dobę. Ponadto czas pracy takiego pracownika powinien być zaplanowany w oparciu o obowiązujący go, stosownie do wielkości etatu, wymiar czasu pracy.
W podstawowej organizacji czasu pracy nie jest możliwe przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy ponad 8 godzin.
Należy dodać, że planowanie czasu pracy pracowników w podstawowej organizacji czasu pracy wymaga, oprócz stosowania norm czasu pracy, także zapewnienia pracownikom odpoczynków: dobowego i tygodniowego. Odpoczynek dobowy przysługuje pracownikowi w każdej dobie i trwa nieprzerwanie co najmniej 11 godzin (art. 132 § 1 K.p.). Natomiast odpoczynek tygodniowy należy zapewnić pracownikowi w każdym tygodniu w wymiarze co najmniej 35 godzin nieprzerwanego odpoczynku, obejmującego co najmniej 11 godzin nieprzerwanego odpoczynku dobowego (art. 133 § 1 K.p.).
Wymagane jest też przestrzeganie zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dniem wolnym z tego tytułu może być ustanowiony każdy dzień tygodnia przypadający od poniedziałku do soboty.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|