Gazeta Podatkowa nr 8 (1258) z dnia 28.01.2016
Wypłata wynagrodzenia na konto bankowe
Pracodawca zamierza wypłacać wszystkim pracownikom wynagrodzenia przelewem na rachunki bankowe. Kilku pracowników nie posiada takich kont i nie zamierza ich zakładać. Czy pracodawca może nakazać im założenie rachunków bankowych celem wypłaty wynagrodzenia?
Za wykonaną pracę pracownikowi przysługuje wynagrodzenie za pracę (art. 80 Kodeksu pracy, Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Nie może być ono wypłacane rzadziej niż co najmniej raz w miesiącu, w stałym i z góry ustalonym terminie (art. 85 § 1 K.p.). Jeżeli ustalony dzień wypłaty jest dniem wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym.
Prawo do wynagrodzenia jest prawem niezbywalnym, którego nie można przenieść na inną osobę.
Pracodawca jest obowiązany wypłacać wynagrodzenie w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach zakładowych. Przepis art. 86 § 2 K.p. określa też formę wypłaty wynagrodzenia. Dokonuje się tej wypłaty w formie pieniężnej. Dopuszczalna jest też częściowa wypłata wynagrodzenia w innej formie niż pieniężna, ale tylko wtedy, gdy tak przewidują ustawowe przepisy prawa pracy lub układ zbiorowy. Ponadto w myśl art. 86 § 3 K.p. możliwa jest inna niż gotówka forma wypłaty wynagrodzenia. Dozwolony jest np. przelew na konto pracownika lub przekaz pocztowy, jeżeli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na taką formę wypłaty zgodę na piśmie (art. 86 § 3 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca chciałby wypłacać wynagrodzenie pracownikom przelewem na ich konta bankowe. Kilka osób nie posiada rachunków bankowych i chce otrzymywać wypłatę w pieniądzu do rąk własnych. Nawet więc, gdy w zakładzie obowiązuje układ zbiorowy pracy i stanowi on o wypłacie wynagrodzenia na konta bankowe pracowników, to w razie dyspozycji pracownika nieposiadającego konta, przewidującej wypłatę do rąk własnych tej osoby, jest ona wiążąca dla pracodawcy. Pracodawca nie ma bowiem w takim przypadku innej możliwości dokonania wypłaty wynagrodzenia za pracę. Należy jednocześnie podkreślić, że pracodawca nie posiada uprawnień pozwalających mu wprost żądać od pracownika założenia konta bankowego celem wypłaty wynagrodzenia. W przepisach z zakresu prawa pracy brak jest bowiem takich regulacji.
Można co najwyżej sugerować pracownikowi założenie takiego konta, tak aby pracodawca, szczególnie jeżeli posiada układ zbiorowy pracy, mógł w praktyce zrealizować możliwość wypłaty wynagrodzenia na konto pracownika.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|