Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (410) z dnia 10.04.2016
Premia w podstawie wymiaru wynagrodzenia urlopowego
Zgodnie z postanowieniami umownymi dyrektorowi firmy produkcyjnej przysługuje wynagrodzenie w stałej stawce miesięcznej oraz premia w wysokości 1% od wartości sprzedaży w danym miesiącu kalendarzowym. Czy premię należy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia urlopowego?
Tak, brak jest podstaw do jej wyłączenia.
Wynagrodzenie za czas urlopu ustala się z uwzględnieniem wynagrodzenia i innych świadczeń ze stosunku pracy, z wyłączeniem składników wymienionych w § 6 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego... (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego. W powołanym przepisie nie wymieniono premii. Z kolei odpowiednio do § 8 tego aktu, zmienne składniki wynagrodzenia, za okresy nie dłuższe niż jeden miesiąc, a do takich należy zaliczyć premię, o której mowa w pytaniu, uwzględnia się przy ustalaniu wynagrodzenia urlopowego w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu. Powyższe jest zgodne z art. 172 K.p., w myśl którego za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. Zatem nawet jeśli premia nie jest ściśle powiązana z czynnościami wykonywanymi przez zainteresowanego, ale np. jest pochodną wyników ogólnych firmy, brak jest podstawy prawnej do jej wyłączenia.
Za uwzględnieniem do podstawy urlopowej przedmiotowej premii przemawia również wykładnia celowościowa. W czasie nieobecności urlopowej pracownik nie ma wpływu na wysokość obrotów firmy (np. sprzedaży produktów), a co za tym idzie także na wysokość premii. Po to by jego wynagrodzenie w okresie urlopu pozostało na wymaganym poziomie, w podstawie urlopowej powinny być uwzględnione składniki z okresów aktywności.
Przykład |
Zgodnie z umową o pracę na wynagrodzenie dyrektora składa się stawka zasadnicza w kwocie stałej miesięcznej oraz premia w wysokości 1% od wartości sprzedaży netto produktów przedsiębiorstwa w danym miesiącu.
W okresie od 21 marca do 1 kwietnia 2016 r. pracownik korzystał z urlopu wypoczynkowego. Za obydwa wymienione miesiące otrzyma (otrzymał) pełne wynagrodzenie zasadnicze, a ponadto wynagrodzenie urlopowe liczone z premii wypłaconych w grudniu 2015 r. oraz styczniu i lutym 2016 r. W celu obliczenia wynagrodzenia urlopowego od zmiennych składników suma premii z wymienionych miesięcy powinna być podzielona przez liczbę godzin przepracowanych w tym okresie, a uzyskana stawka godzinowa pomnożona przez liczbę godzin urlopu.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|