Gazeta Podatkowa nr 68 (1318) z dnia 25.08.2016
Wysokość wynagrodzenia w umowie o pracę
Od 1 sierpnia 2016 r. jestem zatrudniona na niepełny etat. W umowie mam wpisane jako wymiar czasu pracy 3/5 etatu, a jako wynagrodzenie 2.000 zł. Czy kwota wynagrodzenia dotyczy pełnego etatu, czy jest to już kwota ustalona dla 3/5 etatu?
W umowie musi być zapisana kwota, jaka faktycznie przysługuje pracownikowi, w odniesieniu do wielkości jego etatu. Wynagrodzenie ma bowiem zindywidualizowany charakter i odnosi się do pracownika, z którym została zawarta dana umowa o pracę.
Wynagrodzenie za pracę jest jednym z postanowień obowiązkowo wskazywanych w treści umowy o pracę. Tak wynika z art. 29 § 1 pkt 3 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.). Stanowi on, że umowa o pracę określa m.in. warunki pracy i płacy, w tym:
- rodzaj pracy,
- miejsce wykonywania pracy,
- wynagrodzenie za pracę odpowiadające rodzajowi pracy, ze wskazaniem składników wynagrodzenia,
- wymiar czasu pracy,
- termin rozpoczęcia pracy.
Z art. 78 K.p. wynika, że wynagrodzenie za pracę powinno być tak ustalone, aby odpowiadało w szczególności rodzajowi wykonywanej pracy i kwalifikacjom wymaganym przy jej wykonywaniu, a także uwzględniało ilość i jakość świadczonej pracy. Dotyczy to także pracownika zatrudnionego na część etatu. Jak stanowi art. 292 § 1 K.p. zawarcie z pracownikiem umowy o pracę przewidującej zatrudnienie w niepełnym wymiarze czasu pracy nie może powodować ustalenia jego warunków pracy i płacy w sposób mniej korzystny w stosunku do pracowników wykonujących taką samą lub podobną pracę w pełnym wymiarze czasu pracy. Jednakże w przypadku niepełnoetatowców należy uwzględnić zasadę proporcjonalności wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą, do wymiaru ich etatu.
Ponadto wynagrodzenie pracownika zatrudnionego na część etatu nie może być niższe od wynagrodzenia minimalnego. Przy czym w przypadku niepełnoetatowców wysokość minimalnego wynagrodzenia ustala się w kwocie proporcjonalnej do liczby godzin pracy przypadającej do przepracowania przez pracownika w danym miesiącu, biorąc za podstawę wysokość minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w danym roku.
W omawianej sytuacji kwota wynagrodzenia zamieszczona w treści umowy o pracę dotyczy pracy na 3/5 etatu, a nie na pełny etat. Obejmuje ona również obciążenia składkowo-podatkowe. Ponieważ jest wyższa od wynagrodzenia minimalnego (obowiązującego dla pełnego etatu, jak też ustalonego dla 3/5 etatu), spełnia wymogi przepisów z zakresu prawa pracy.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|