Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 23 (377) z dnia 1.12.2014
Ustalanie podstawy wymiaru wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy
1) W skład wynagrodzenia pracownika wchodzi comiesięczna prowizja, która jest wypłacana po uiszczeniu należności przez kontrahenta. W przypadku gdy pracownik korzysta z urlopu nie wypłacamy prowizji za okres urlopu, lecz wynagrodzenie urlopowe ustalone na podstawie prowizji z trzech poprzednich miesięcy. Czy jest to prawidłowe?
Na tak zadane pytanie nie można odpowiedzieć jednoznacznie. Niezbędna jest tu informacja na temat zasad wypłaty prowizji, a zwłaszcza jej podstawy tzn. czy jest ona efektem pracy indywidualnej pracownika, czy zbiorowej całej załogi.
W myśl art. 172 K.p. za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował. W celu realizacji dyspozycji zawartej w powołanym przepisie:
- składniki stałe miesięczne (np. stawka zasadnicza) uwzględnia się w wynagrodzeniu urlopowym w kwocie należnej w miesiącu korzystania z urlopu (w praktyce wypłaca się je w całości), natomiast
- składniki zmienne za okresy nie dłuższe niż miesiąc (tu prowizja) uwzględnia się w łącznej wysokości wypłaconej pracownikowi w okresie 3 (przy znacznych wahaniach nie więcej niż 12) miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc rozpoczęcia urlopu.
Należy więc uznać, że w wynagrodzeniu urlopowym uwzględnia się wypłacone w poprzednim okresie prowizje.
Z informacji zawartych w pytaniu wynika, że prowizja przysługuje w tym miesiącu, w którym sfinalizowano zamówienie (przez zapłatę należności), a nie w tym, w którym zmówienia zostały złożone (przyjęte). Powyższe nie narusza przepisów prawa, przy czym powinno wyraźnie wynikać z aktów prawa wewnętrznego regulujących te kwestie.
Przechodząc do zagadnienia wypłaty prowizji w okresie korzystania z urlopu, to wobec tego, że wynagrodzenie za urlop uwzględnia prowizję z poprzednich miesięcy, wypłata prowizji bieżącej może stawiać pracownika w uprzywilejowanej sytuacji. Ma to jednak miejsce tylko wówczas, gdy prowizja jest efektem pracy całego zespołu, a nie indywidualnej tego pracownika. W tym drugim przypadku utrata prawa do prowizji bezpodstawnie obniżałaby wysokość wynagrodzenia za pracę.
Przykład |
Pracownik jest wynagradzany stałą stawką miesięczną oraz prowizją od sprzedaży będącą pochodną wyników osiągniętych przez wszystkich pracowników, wypłacaną według zasad wskazanych w pytaniu na koniec każdego miesiąca.
W październiku br. pracownik skorzystał z 2 tygodni urlopu wypoczynkowego. Pracodawca wypłacił mu w za ten miesiąc pełne wynagrodzenie zasadnicze oraz wynagrodzenie urlopowe obliczone na podstawie prowizji wypłaconej od lipca do września 2014 r.
Załóżmy, że pracownikowi wypłacono również prowizję od zamówień opłaconych w październiku 2014 r. oraz, że będzie otrzymywał prowizję w każdym następnym miesiącu w pełnej wysokości. Jego urlop zostanie opłacony prowizją "podwójnie", a wynagrodzenie będzie korzystniejsze niż pracowników nieprzebywających na urlopie. Przyjęcie zasad ograniczających prowizję wydaje się więc uzasadnione.
Sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby prowizja była efektem pracy indywidualnej. Wówczas w miesiącach następujących po urlopie z racji mniejszej liczby zamówień wysokość prowizji z pewnością by spadła. W tych okolicznościach ograniczenie prowizji za okres urlopu należałoby uznać za nieprawidłowe.
Sposób naliczania prowizji pracodawca powinien ustalić w przepisach wewnątrzzakładowych, których wykładni dokonuje ich autor.
Zwracamy uwagę! Niezależnie od zasad wypłaty poszczególnych składników wynagrodzenia, pracodawca musi pamiętać o gwarancji wynagrodzenia minimalnego. Jeżeli w danym miesiącu, z uwagi na terminy wypłat niektórych składników wynagrodzenia lub rozkład czasu pracy, wynagrodzenie pracownika (z uwzględnieniem składników zaliczanych) jest niższe od minimalnego wynagrodzenia, następuje uzupełnienie wynagrodzenia do tej wysokości w postaci wyrównania - art. 6 ust. 4 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. nr 200, poz. 1679 z późn. zm.).
2) Oprócz wynagrodzenia zasadniczego pracownik otrzymuje zwrot kosztów zakwaterowania oraz dojazdów, od których opłacane są składki na ubezpieczenia społeczne. Czy kwoty te należy uwzględniać w podstawie wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy?
Nie, gdyż nie są to świadczenia o charakterze wynagrodzeniowym.
Metodę obliczania wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy regulują przepisy Kodeku pracy, a precyzują przepisy rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego. Stosownie do § 6 tego aktu wykonawczego, do podstawy przyjmuje się wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy, z wyłączeniami wyliczonymi w tym przepisie, wśród których nie ma wymienionych w pytaniu. Jednak, pomimo iż w powołanej normie jest mowa nie tylko o wynagrodzeniu, ale również innych świadczeniach, to biorąc pod uwagę treść art. 172 K.p. (za czas urlopu pracownikowi przysługuje wynagrodzenie, jakie by otrzymał, gdyby w tym czasie pracował…) do podstawy przyjmuje się tylko świadczenia o charakterze wynagrodzeniowym. Nie można do nich zaliczyć zwrotu poniesionych kosztów (tu przejazdów czy zakwaterowania).
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|