Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (388) z dnia 10.05.2015
Przekazywanie pracownikom odcinków wynagrodzeń
Czy pracodawca jest zobowiązany comiesięcznie przekazywać każdemu zatrudnionemu odcinki (paski) wynagrodzeń?
Pracodawca nie ma takiego obowiązku.
Wynagrodzenie za pracę z uwzględnieniem wszystkich jego składników, powinno wynikać z postanowień umownych (art. 29 § 1 pkt 3 K.p.), a więc każdy zainteresowany zna jego wysokość już w momencie przystępowania do pracy. Jednakże w treści tego dokumentu nie podaje się wszystkich danych w tym zakresie odsyłając do przepisów prawa (regulaminów, układów czy ustaw). Ustawodawca nie obliguje jednakże pracodawców do dostarczania pracownikom tzw. odcinków płacowych. Takie też wnioski wynikają ze stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy, która na stronie internetowej (www.pip.gov.pl) informuje, że: "Nie ma przepisu prawnego zobowiązującego pracodawcę do wystawiania tzw. »pasków z wypłaty« (…)". Jak podkreśla Inspekcja zgodnie z treścią art. 85 § 5 K.p. pracodawca, na żądanie pracownika, jest jednak obowiązany udostępnić do wglądu dokumenty, na których podstawie zostało obliczone jego wynagrodzenie, a także regulamin wynagradzania lub układ zbiorowy pracy i wyjaśnić ich treść (art. 772 § 5 i art. 24112 § 2 pkt 3 K.p.). W szczególności pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikowi ewidencję czasu pracy (art. 149 § 1 K.p.). Należy też pamiętać o obowiązku założenia i prowadzenia odrębnie dla każdego pracownika imiennej karty (listy) wypłacanego wynagrodzenia za pracę i innych świadczeń związanych z pracą. Taki obowiązek przewiduje przepis § 8 pkt 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz. U. nr 62, poz. 286 z późn. zm.). Ponieważ dane zawarte w tym dokumencie mają charakter danych osobowych, pracownikowi należy umożliwić bieżący wgląd do niego.
Nie ma przeszkód aby pomimo braku obowiązku pracodawca doręczał comiesięcznie zainteresowanym odcinki ich wynagrodzeń. Taka praktyka według Inspekcji mogłaby zostać umocowana w wewnętrznych przepisach płacowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby była przedmiotem przyjętej w zakładzie praktyki.
Zwracamy uwagę! Od powinności doręczania odcinków wynagrodzeń należy odróżnić coroczny obowiązek informowania o składkach ZUS oraz uzyskanych dochodach, które zostały uregulowane odpowiednio przepisami ustaw o sus i pdof.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|