Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (417) z dnia 1.08.2016
Zapewnienie pomieszczenia do wypoczynku dla pracownic w ciąży
Czy każdy pracodawca ma obowiązek zapewnienia pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących piersią? Nadmieniamy, że zatrudniamy wyłącznie pracowników administracyjno-biurowych i nie widzimy zasadności wydzielania odrębnego pomieszczenia, zwłaszcza że żadna z pracownic nie upominała się o nie.
Obowiązek zapewnienia pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących piersią jest uzależniony wyłącznie od liczby pracownic, a nie od rodzaju wykonywanych przez nie prac.
W myśl art. 207 § 2 K.p., jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest ochrona zdrowia i życia pracowników poprzez zapewnienie im bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. W szczególności pracodawca jest obowiązany organizować pracę w sposób zapewniający jej bezpieczne i higieniczne warunki, a także przestrzeganie w zakładzie pracy przepisów oraz zasad bhp. Powinien ponadto reagować na potrzeby w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowywać środki podejmowane w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy.
Przejawem tej powinności jest m.in. zapewnienie pracownikom odpowiednich pomieszczeń higieniczno-sanitarnych oraz socjalnych. Do takich pomieszczeń zalicza się w szczególności szatnie, ustępy, jadalnie, pomieszczenia do prania, odkażania, suszenia i odpylania odzieży i obuwia roboczego oraz środków ochrony indywidualnej, a także pomieszczenia do wypoczynku. Szczegółowe wymogi, jakie powinny spełniać takie pomieszczenia zostały określone w § 39 załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.).
Ważne: Pracodawca zatrudniający na jedną zmianę więcej niż dwadzieścia kobiet w jednym budynku ma obowiązek wydzielenia pomieszczenia z miejscami do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących matek, przyjmując co najmniej jedno miejsce na każdych trzysta kobiet zatrudnionych na jednej zmianie, lecz nie mniej niż jedno miejsce. |
Powierzchnia tego pomieszczenia nie może być mniejsza niż 8 m2. Jak wynika z powyższego, obowiązek zapewnienia pomieszczenia do wypoczynku w pozycji leżącej dla kobiet w ciąży i karmiących dziecko piersią jest uzależniony wyłącznie od liczby pracownic, nie zaś od rodzaju wykonywanych przez nie prac. Dlatego także pracodawca zatrudniający wyłącznie pracowników administracyjno-biurowych, jeżeli spełnia przesłanki określone we wskazanej normie prawnej, jest zobligowany do zapewnienia takiego pomieszczenia, nawet jeżeli żadna z zatrudnionych kobiet nie jest w ciąży ani nie karmi dziecka piersią.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|