Gazeta Podatkowa nr 11 (1886) z dnia 7.02.2022
Dodatkowa umowa w celu wykonywania zadań bhp
Zatrudniamy 125 pracowników. Do tej pory zadania służby bhp wypełniał pracownik, który miał zawartą umowę o pracę na pełny etat, wyłącznie na wykonywanie tych zadań, ale wypowiedział ją na początku lutego br. Czy w tej sytuacji będziemy mogli powierzyć zadania służby bhp pracownikowi zatrudnionemu w tym celu na podstawie umowy o pracę na część etatu? Jeżeli tak, to jakie kwalifikacje z zakresu bhp powinien mieć ten pracownik?
Pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników jest zobowiązany utworzyć służbę bhp (art. 23711 K.p.). Szczegółowe zasady tworzenia tej służby określono w rozporządzeniu Rady Ministrów w sprawie służby bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 1997 r. nr 109, poz. 704 ze zm.). Zgodnie z § 1 ust. 3 tego rozporządzenia, w zakładzie zatrudniającym od 100 do 600 pracowników pracodawca może utworzyć m.in. jednoosobową komórkę bhp, której pracownikiem będzie osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy. Dopuszczalne jest również utworzenie służby bhp we wspomnianych zakładach w drodze nawiązania odrębnego stosunku pracy z pracownikiem już zatrudnionym u danego pracodawcy przy innej pracy.
Dodatkowa umowa z pracownikiem zatrudnionym przy innej pracy powinna dotyczyć wyłącznie wykonywania zadań służby bhp.
Jak wynika z odpowiedzi Państwowej Inspekcji Pracy z dnia 17 lutego 2009 r. na zapytanie naszego Wydawnictwa: "(...) nie ma (...) przeszkód, by pracodawca w ogóle zawarł z osobą, z którą już pozostaje w stosunku pracy, kolejną umowę o pracę w celu zatrudnienia na stanowisku pracownika służby bhp. Występujące przy tym rozwiązaniu ograniczenia wiążą się z wielkością zakładu, wyrażoną liczbą pracowników i obowiązującymi normami czasu pracy. W zakładzie zatrudniającym od 100 do 600 pracowników (...), pracodawca może utworzyć jednoosobową komórkę bhp, której pracownikiem będzie osoba zatrudniona w niepełnym wymiarze czasu pracy". Państwowa Inspekcja Pracy dopuszcza więc zawarcie odrębnej umowy o pracę w celu wykonywania zadań bhp na część etatu.
Co do kwalifikacji wymaganych do wykonywania zadań służby bhp, to minimalne wymagania w tym zakresie oznaczają konieczność uzyskania zawodu technika bhp. Do osiągnięcia wyższego stopnia w służbie bhp w większości trzeba posiadać m.in. określony staż w pełnieniu tej służby.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|