Gazeta Podatkowa nr 62 (2041) z dnia 3.08.2023
Zawarcie kolejnej umowy o pracę a wstępne szkolenia bhp
W dniu 31 lipca 2023 r. rozwiązała się umowa o pracę jednego z naszych pracowników. Jednak już 2 sierpnia br. pracownik ten został ponownie przyjęty do pracy w naszej firmie, na to samo stanowisko w dziale produkcji. Czy w takiej sytuacji musimy zapewnić temu pracownikowi wstępne szkolenie bhp (w okresie epidemii nie przeprowadzaliśmy szkoleń bhp)?
W sytuacji przedstawionej w pytaniu bezpieczniejszym rozwiązaniem dla pracodawcy będzie zapewnienie pracownikowi wstępnego szkolenia bhp. W okresie epidemii oraz stanu zagrożenia epidemicznego wprowadzonych w związku z COVID-19 (ten ostatni stan odwołano z dniem 1 lipca 2023 r.) nie zmieniono podstawowych zasad odbywania szkoleń wstępnych. Zawieszenie obowiązku przeprowadzania szkoleń bhp w okresie ww. stanów epidemicznych dotyczyło tylko szkoleń okresowych. Szkolenia wstępne natomiast były i są przeprowadzane na ogólnych zasadach, z zastrzeżeniem wyjątku (stosowanego w okresie obowiązywania stanu epidemii/stanu zagrożenia epidemicznego) dotyczącego możliwości odbycia tego szkolenia w wersji on-line na niektórych stanowiskach.
Zgodnie z ogólnymi zasadami wynikającymi z Kodeksu pracy szkolenie bhp przed dopuszczeniem pracownika do pracy (wstępne) nie jest wymagane, gdy podejmuje on pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę (art. 2373 § 2 K.p.).
Brzmienie przytoczonego przepisu może wskazywać na to, że zwolnienie z obowiązku przeprowadzenia wstępnego szkolenia bhp dotyczy tylko takiej sytuacji, w której występuje ciągłość czasowa między zakończoną a kolejną umową o pracę. Przy literalnej interpretacji tego przepisu konieczne jest więc bezpośrednie następstwo umów, a każda przerwa między umowami o pracę - nawet w wymiarze jednego dnia - skutkuje koniecznością ponownego odbycia szkolenia bhp. Przy nawet minimalnej przerwie między umowami nie będzie miał znaczenia fakt, że pracownik został zatrudniony na tym samym stanowisku co poprzednio.
Uwzględniając bardziej funkcjonalną wykładnię przepisu, biorącą pod uwagę m.in. cel danej regulacji prawnej, można założyć, że w omawianej sprawie, ze względu na bardzo krótką przerwę między umowami i niezmienione warunki pracy, nie ma obowiązku ponownego przeprowadzenia szkolenia bhp. Jednak w aspekcie ewentualnej kontroli ze strony Państwowej Inspekcji Pracy bardziej bezpiecznym dla pracodawcy rozwiązaniem jest zapewnienie pracownikowi takiego szkolenia.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|