Gazeta Podatkowa nr 92 (1342) z dnia 17.11.2016
Pierwsza pomoc w firmie
Prowadzę własną firmę zajmującą się produkcją okien i drzwi. Ile osób powinno być przeszkolonych do udzielania pierwszej pomocy w firmie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 1043631)
Do obowiązków pracodawcy w zakresie bhp należy m.in. wyznaczenie pracowników do:
- udzielania pierwszej pomocy,
- wykonywania działań w zakresie zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników.
Liczba pracowników wyznaczonych m.in. do udzielania pierwszej pomocy, ich szkolenie oraz wyposażenie powinny uwzględniać rodzaj i poziom występujących zagrożeń. Co istotne, w przypadku zatrudniania przez pracodawcę wyłącznie pracowników młodocianych lub niepełnosprawnych działania z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zwalczania pożarów i ewakuacji pracowników pracodawca może wykonywać osobiście. Tak wynika z art. 2091 § 4 Kodeksu pracy (Dz. U. z 2016 r. poz. 1666).
Informacja o wyznaczonych pracownikach musi zawierać: ich imię i nazwisko, miejsce wykonywania pracy oraz numer telefonu służbowego lub innego środka komunikacji elektronicznej.
Ponadto pracodawca zobowiązany jest zapewnić pracownikom sprawnie funkcjonujący system pierwszej pomocy w razie wypadku oraz środki do udzielania pierwszej pomocy. Dokonać tego należy w szczególności poprzez zapewnienie:
- punktów pierwszej pomocy w wydziałach (oddziałach), w których wykonywane są prace powodujące duże ryzyko wypadku lub związane z wydzielaniem się par, gazów albo pyłów substancji sklasyfikowanych jako niebezpieczne ze względu na ostre działanie toksyczne,
- apteczek w poszczególnych wydziałach (oddziałach) zakładu pracy.
Tak stanowi § 44 ust. 1 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 ze zm.).
Każdorazowo ilość i usytuowanie punktów pierwszej pomocy i apteczek należy uzgodnić z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami. Lekarz bierze wówczas pod uwagę rodzaj i nasilenie występujących zagrożeń. Również w kwestii ich wyposażenia wymagane jest porozumienie się z lekarzem sprawującym profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami.
Dodatkowo w punktach pierwszej pomocy, jak i przy apteczkach, w widocznych miejscach trzeba wywiesić instrukcje o udzielaniu pierwszej pomocy w razie wypadku oraz wykazy przeszkolonych pracowników, wyznaczonych do udzielania tej pomocy.
Obsługa punktów i apteczek na każdej zmianie roboczej musi być powierzana wyznaczonym pracownikom, przeszkolonym z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|