Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 9 (459) z dnia 1.05.2018
Szkolenie wstępne po zmianie pracodawcy przy zachowaniu tego samego stanowiska pracy
Pracownik był zatrudniany przez agencję pracy tymczasowej i wykonywał pracę w naszej firmie (byliśmy pracodawcą użytkownikiem). Następnego dnia po zakończeniu umowy z agencją został przez nas zatrudniony na umowę o pracę, na to samo stanowisko. Czy w takiej sytuacji należy pracownikowi ponownie zorganizować szkolenie wstępne?
Obowiązek przeszkolenia pracownika przed dopuszczeniem go do pracy wynika z przepisu art. 2373 K.p. Takie szkolenie wstępne nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W związku z powyższym, gdy pomiędzy zatrudnieniem nie wystąpi ani jeden dzień przerwy, szkolenia wstępnego nie trzeba powtarzać. Naszym zdaniem dotyczy to również pracownika wskazanego w pytaniu, który co prawda zmienia pracodawcę, ale nie zmienia stanowiska pracy - wykonuje te same obowiązki, w tym samym miejscu, na rzecz podmiotu, w którym świadczył pracę jako pracownik tymczasowy.
Pracownik tymczasowy nie jest podporządkowany agencji pracy tymczasowej w rozumieniu art. 22 § 1 K.p., tj. nie wykonuje pracy na jej rzecz i pod jej kierownictwem, podlega bowiem kierownictwu podmiotu trzeciego, tj. pracodawcy użytkownika, natomiast stosunek pracy wiąże go tylko z agencją pracy tymczasowej, nie zaś z pracodawcą użytkownikiem. Fakt scedowania elementu podporządkowania pracownika pracodawcy użytkownikowi oraz konieczność wykonywania pracy wprost na rzecz pracodawcy użytkownika, stanowi istotę funkcjonowania tej formy zatrudnienia, pozostając bez wpływu na wiążący agencję pracy tymczasowej i pracownika tymczasowego stosunek pracy. Takich wyjaśnień dokonał Sąd Apelacyjny w Łodzi w wyroku z 24 listopada 2015 r. (sygn. akt III AUa 728/12, OSAB 2012/4/94-100). Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 9 lipca 2003 r. o zatrudnianiu pracowników tymczasowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 360 z późn. zm.), pracodawca użytkownik jest obowiązany zapewnić pracownikowi tymczasowemu bezpieczne i higieniczne warunki pracy w miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy tymczasowej. Dlatego szkolenia z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy powinien organizować pracodawca użytkownik. Głównym bowiem celem takich szkoleń jest zapoznanie pracownika z zagrożeniami występującymi w środowisku pracy, z zakresem i sposobem wykonywania należących do niego zadań oraz organizacją pracy. W kontekście powyższego, powierzenie tego zadania agencji pracy tymczasowej mijałoby się z tym celem.
W powyższej sytuacji nie będzie również konieczne ponowne wypełnianie dokumentacji poświadczającej odbycie szkoleń wstępnych. Skoro ustawodawca scedował obowiązek ich przeprowadzania na pracodawcę użytkownika, to właśnie on powinien posiadać odpowiednie programy szkoleń oraz wypełniać karty szkolenia wstępnego już w chwili dopuszczenia pracownika tymczasowego do stanowiska. Dzięki temu dokumentacja ta nie będzie traciła na aktualności w momencie zmiany podmiotu zatrudniającego przy tym samym miejscu pracy, chyba że nie nastąpi to z dnia na dzień i pomiędzy zatrudnieniem powstanie przerwa.
Zwracamy uwagę! Szkolenie wstępne trwa minimum 11 godzin lekcyjnych i składa się z dwóch etapów. Na jego pierwszą część należy poświęcić co najmniej 3 godziny lekcyjne (135 minut). Dotyczy ona ogólnych zagadnień związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Jest to tzw. instruktaż ogólny, który ma zapewnić pracownikom zapoznanie się z podstawowymi przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy zawartymi w Kodeksie pracy, w układach zbiorowych pracy lub w regulaminach pracy, z przepisami oraz zasadami bezpieczeństwa i higieny pracy obowiązującymi w danym zakładzie pracy, a także z zasadami udzielania pierwszej pomocy w razie wypadku. Etap drugi powinien zagwarantować uczestnikom szkolenia zapoznanie się z czynnikami występującymi na stanowisku pracy, z ryzykiem zawodowym związanym z wykonywaną pracą oraz sposobami ochrony przed zagrożeniami, ale przede wszystkim powinien wskazywać, jak bezpiecznie wykonywać pracę na stanowisku pracy. Jest to instruktaż stanowiskowy, który powinien trwać minimum 8 godzin lekcyjnych, czyli 360 minut. W sumie więc szkolenie wstępne, gdyby zostało przeprowadzone bez przerw, powinno trwać 8 godzin i 15 minut, a po doliczeniu co najmniej 15-minutowej przerwy - 8,5 godziny. Wypełniając więc kartę szkolenia wstępnego należy pamiętać, że obejmują one dwa dni szkoleniowe (w razie wpisania jednego dnia, należy pracownikom policzyć godziny nadliczbowe).
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
10.12.2024 (wtorek)
16.12.2024 (poniedziałek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|