Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 13 (487) z dnia 1.07.2019
Przeprowadzanie szkoleń okresowych dla pracowników administracyjno-biurowych
Czy została wprowadzona zmiana w częstotliwości odbywania przez pracowników administracyjno-biurowych szkoleń okresowych?
Nie, częstotliwość odbywania szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych nie zmieniła się, z tym że w niektórych przypadkach pracodawca może zrezygnować z ich przeprowadzania dla ww. grupy. Tak wynika z obowiązującego od 1 stycznia br. przepisu art. 2373 § 22 K.p. (dodanego ustawą z dnia 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców... - Dz. U. poz. 2244).
Pracodawca, co do zasady, jest obowiązany zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem do pracy oraz przeprowadzenia okresowych szkoleń w tym zakresie (art. 2373 § 1 K.p.).
Szkolenie okresowe pracownika, nie jest jednak wymagane, jeżeli dotyczy zatrudnionego na stanowisku administracyjno-biurowym, gdy rodzaj przeważającej działalności pracodawcy w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (art. 2373 § 22 K.p.).
Zwolnienie z przeprowadzania szkoleń nie będzie natomiast możliwe, jeżeli z oceny ryzyka zawodowego wynika, że jest to konieczne, a także wtedy, gdy kategoria ryzyka zmieni się na niekorzyść pracodawcy i okaże się wyższa od trzeciej. W tym drugim przypadku pracodawca jest obowiązany przeprowadzić szkolenie okresowe w terminie nie dłuższym niż 6 miesięcy, licząc od dnia ustalenia wyższej kategorii ryzyka.
Zwracamy uwagę! Ocena ryzyka zawodowego jest określonym procesem. Jeżeli w wyniku jego szacowania okaże się, że na stanowisku istnieje duże ryzyko wystąpienia negatywnych dla pracownika skutków, należy wprowadzać na nim zmiany, aż do osiągnięcia poziomu akceptowalnego. Jednym ze sposobów jego obniżania jest przeprowadzanie szkoleń okresowych, dlatego może się okazać, że pomimo wykonywania przez zakład działalności, dla której ustalono nie wyższą niż 3 kategorię ryzyka, pracodawca nie będzie mógł z nich zrezygnować.
Pracodawca ustala kategorię ryzyka dla grupy działalności, do której należy ze względu na rodzaj wykonywanej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności na podstawie załącznika nr 2 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy... (Dz. U. z 2019 r. poz. 757). Tak określona kategoria ryzyka nie jest stała. Jej zmiana może nastąpić po ogłoszeniu dla poszczególnych grup działalności nowych kategorii ryzyka (taka aktualizacja jest cykliczna, występuje co trzy lata), a także po dokonaniu przez ZUS jej indywidualizacji zgodnie z art. 31 ust. 3 ustawy wypadkowej.
Jeżeli pracodawca nie spełnia przesłanek, które pozwalają na całkowitą rezygnację że szkoleń okresowych pracowników administracyjno-biurowych, to powinno się ono odbywać nie rzadziej niż raz na 6 lat (§ 15 ust. 2 rozporządzenia Ministra Gospodarki i Pracy z dnia 27 lipca 2004 r. w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy - Dz. U. nr 180, poz. 1860 z późn. zm.).
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|