Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (321) z dnia 1.08.2012
Badanie zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego dla pracowników wykorzystujących samochody w pracy
Czy pracownicy ośrodka pomocy społecznej, którzy dojeżdżają do podopiecznych samochodem muszą przechodzić w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej badania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego oraz mieć zapewnioną konsultację okulistyczną?
Konieczność kierowania na dodatkowe konsultacje okulistyczne oraz badania zjawiska olśnienia i widzenia zmierzchowego dotyczy tych pracowników, którzy prowadzą pojazdy w ramach czynności służbowych. Obowiązek ten funkcjonuje w polskim porządku prawnym od 29 czerwca 2011 r. mocą § 4 ust. 4 pkt 5 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 stycznia 2004 r. w sprawie badań lekarskich kierowców i osób ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami (Dz. U. nr 2, poz. 15 z późn. zm.). Co istotne, przepis nie uzależnia konieczności przeprowadzania badań okulistycznych od faktu kierowania pojazdem służbowym, obowiązując na równi pracowników korzystających w pracy z prywatnego samochodu. Omawiana regulacja nie przewiduje również minimalnej częstotliwości wykorzystywania pojazdu podczas obowiązków służbowych.
Ważne: Wykonywanie konsultacji okulistycznej oraz przeprowadzanie badania oceniającego widzenie zmierzchowe i zjawisko olśnienia powinny być zlecone wszystkim pracownikom, korzystającym w pracy z samochodów tak codziennie, jak i sporadycznie. |
Badania i konsultacje okulistyczne przeprowadza się w ramach sprawowania nad pracownikiem profilaktycznej opieki zdrowotnej przez jednostkę medycyny pracy, z którą pracodawca zawarł stosowną umowę. Obowiązek zawarcia umowy na badania wstępne, okresowe i kontrolne wynika z art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (Dz. U. z 2004 r. nr 125, poz. 1317 z późn. zm.). W konsekwencji fakt prowadzenia pojazdu w czasie pracy powinien być wskazany w skierowaniu na badania, na które wysyła się pracowników korzystających w pracy z samochodu. W przypadku pracowników pozostających w zatrudnieniu, których rodzaj pracy wymaga kierowania pojazdem, pracodawca powinien dopełnić tego obowiązku kierując ich niezwłocznie na badania lekarskie, z uwzględnieniem wszystkich czynników szkodliwych i uciążliwych występujących przy wykonywaniu pracy (w tym również faktu prowadzenia pojazdu). W oparciu o takie skierowanie lekarz medycyny pracy jest obowiązany rozszerzyć zakres badań pracownika o dodatkowe konsultacje i badania okulistyczne. Natomiast w przypadku pracowników, którym zbliża się termin badań okresowych, fakt kierowania pojazdem przy wykonywaniu czynności służbowych może zostać wskazany w treści skierowania na takie badania.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|