Gazeta Podatkowa nr 63 (687) z dnia 9.08.2010
Okulary korekcyjne ważnym narzędziem pracy
Znaczna ilość prac wykonywana jest obecnie "przy biurku", na którym najważniejsze miejsce zajmuje komputer. Żeby jednak w pełni korzystać z dobrodziejstw komputeryzacji w pracy trzeba posiadać dobry wzrok. Jeżeli ostrość widzenia nie jest najlepsza, do wykonywania służbowych obowiązków niezbędne są okulary korekcyjne. Ich zakup obciąża nie tylko pracownika.
Okulary do pracy zgodnie z wymogami bhp
Typowym stanowiskiem pracy jest obecnie biurko z komputerem i kilkoma podłączonymi do niego urządzeniami. Niewątpliwie najważniejszym z nich jest komputer. Z uwagi na szczególne warunki pracy jakie panują na stanowisku komputerowym wymogi bhp związane z taką pracą zostały uregulowane w osobnym akcie wykonawczym. Jest nim rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe. Obejmuje ono swoim zakresem wszystkich pracowników (nie wyłączając praktykantów i stażystów) użytkujących w czasie pracy monitor ekranowy co najmniej przez połowę dobowego wymiaru czasu pracy. Przez wspomniany wymiar należy przy tym rozumieć wskazaną w art. 129 § 1 K.p. 8‑godzinną normę dobową, a nie normę czy przedłużony wymiar czasu pracy dotyczący konkretnego pracownika.
Wskazane rozporządzenie nakłada na pracodawcę obowiązek zapewnienia pracownikom okularów korygujących wzrok, zgodnych z zaleceniem lekarza. Ten obowiązek aktualizuje się tylko wtedy, gdy wyniki badań okulistycznych przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej wykażą potrzebę stosowania okularów podczas pracy przy obsłudze monitora ekranowego.
Może on jednak sfinansować taki zakup na zasadzie dobrowolności. Niekiedy występuje potrzeba częstszego, niż to wynika z przepisów prawa pracy, przeprowadzenia badań profilaktycznych. Jak wynika z załącznika do rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe, badania okresowe dla pracujących przy wspomnianych monitorach przeprowadza się co 4 lata. Jeżeli jednak pracownik sygnalizuje konieczność wcześniejszego przebadania wzroku w ramach badań profilaktycznych, pracodawca może uwzględnić jego wniosek w tej sprawie. W razie stwierdzenia w trakcie tych badań pogorszenia wzroku pracownika i wystawienia recepty na nowe okulary, pracodawca będzie zobowiązany do zwrotu kosztów ich zakupu na zasadach obowiązujących w zakładzie pracy.
Refundowane szkła kontaktowe na receptę
Nie tylko tradycyjne szkła korekcyjne mają za zadanie poprawę jakości widzenia. Tę rolę pełnią również szkła kontaktowe, znajdujące się w coraz szerszym użyciu. Jednak rozporządzenie w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach... nie wypowiada się na temat tego typu szkieł. Mowa jest w nim tylko o okularach korekcyjnych. Należy jednak przyjąć, że szkła kontaktowe, biorąc pod uwagę ich medyczne przeznaczenie, pełnią tę samą funkcję co klasyczne okulary. Jeżeli więc okulista, w wyniku badań przeprowadzonych w ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej, zaleci stosowanie przy obsłudze komputera soczewek kontaktowych zamiast zwykłych okularów, wówczas pracodawca będzie zobowiązany do dofinansowania ich zakupu.
Szczegółowe zasady w tym zakresie powinny zostać określone w przepisach zakładowych lub, w razie ich braku, w zarządzeniu pracodawcy. W szczególności od uregulowań wewnątrzzakładowych lub indywidualnej decyzji pracodawcy zależy wysokość dofinansowania. Powinno ono obejmować koszt szkieł, standardowych oprawek i robocizny. Pracodawca może przy tym zastosować korzystniejsze rozwiązania i postanowić, że refundacja będzie obejmowała np. koszt oprawek, niezależnie od tego, czy będą one powyżej standardu. Postępowanie w sprawie przyznania dofinansowania zależy od regulacji zakładowych lub przyjętego w firmie zwyczaju. Na ogół pracownik występuje w tej sprawie z wnioskiem do pracodawcy, dołączając fakturę zakupu okularów.
|
Podstawa prawna:
- ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.),
- rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 1.12.1998 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowiskach wyposażonych w monitory ekranowe (Dz. U. nr 148, poz. 973).
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|