Gazeta Podatkowa nr 69 (1110) z dnia 28.08.2014
Badania lekarskie i szkolenie bhp po zmianie stanowiska
Pracownica obecnie jest zatrudniona na stanowisku sekretarki, a po zmianie będzie wykonywała obowiązki referenta ds. administracyjno-biurowych. Czy powinna wykonać nowe badania i przejść szkolenie bhp? Czy przy zmianie stanowiska zawsze trzeba robić nowe badania lekarskie? (pytanie z dyskusji na www.forum.gofin.pl nr 854127)
Pracodawca może dopuścić pracownika do pracy, gdy posiada on aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy na określonym stanowisku (art. 229 § 4 Kodeksu pracy, Dz. U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 ze zm.). Jednym z rodzajów badań profilaktycznych, które pozwalają na uzyskanie wspomnianego orzeczenia, jest badanie wstępne. Podlegają mu:
- osoby przyjmowane do pracy,
- pracownicy młodociani przenoszeni na inne stanowiska pracy,
- inni pracownicy przenoszeni na stanowiska pracy, na których występują czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe.
Badaniom wstępnym nie podlegają jednak osoby przyjmowane ponownie do pracy u danego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy, na podstawie kolejnej umowy o pracę zawartej w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniej umowy o pracę z tym pracodawcą.
W omawianej sytuacji, pomimo zmiany stanowiska pracy, pracownica nadal będzie wykonywała prace biurowe. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, że nie będą na nim występowały czynniki szkodliwe dla zdrowia lub warunki uciążliwe. Gdyby praca na nowym stanowisku wiązała się z występowaniem takich czynników, pracodawca ma obowiązek skierować pracownika na badania wstępne. W przeciwnym wypadku nie jest do tego zobligowany.
Przed dopuszczeniem pracownika do pracy pracodawca ma również obowiązek zapewnić mu przeszkolenie w zakresie bhp. Pracodawca nie może bowiem dopuścić pracownika do pracy, do której wykonywania nie posiada on wymaganych kwalifikacji lub potrzebnych umiejętności, a także dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bhp (art. 2373 § 1 K.p.).
Szkolenie z zakresu bhp nie jest wymagane, jeżeli pracownik podejmuje pracę na tym samym stanowisku, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę. W omawianym przypadku następuje zmiana stanowiska pracy, należy więc ponownie przeszkolić pracownicę w zakresie bhp.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|