Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (372) z dnia 10.09.2014
Badania lekarskie młodocianego zatrudnionego w celu przygotowania zawodowego
Zawieramy z pracownikiem młodocianym umowę o pracę w celu przygotowania zawodowego. Osoba ta posiada zaświadczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do nauki zawodu wydane przez lekarza na podstawie skierowania wystawionego przez szkołę. Czy mamy obowiązek skierowania młodocianego na wstępne badania profilaktyczne?
Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 16 lat, a nie przekroczyła 18 lat. Generalnie można zatrudniać tylko takich młodocianych, którzy ukończyli co najmniej gimnazjum oraz przedstawili świadectwo lekarskie stwierdzające, że praca danego rodzaju nie zagraża ich zdrowiu. Przed rozpoczęciem nauki w szkole zawodowej uczniowie są kierowani przez szkołę na obowiązkowe badania lekarskie i po ich przeprowadzeniu otrzymują odpowiednie zaświadczenie o istnieniu lub braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia nauki. Zasady ich przeprowadzania reguluje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 11 sierpnia 2010 r. w sprawie badań lekarskich kandydatów do szkół ponadpodstawowych i ponadgimnazjalnych lub wyższych, uczniów tych szkół, studentów i uczestników studiów doktoranckich (Dz. U. nr 155, poz. 1045). Jak wynika z przepisów powołanego aktu prawnego kandydaci do szkół ponadpodstawowych, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu są narażeni na działanie czynników szkodliwych, muszą poddać się badaniom lekarskim, mającym na celu ocenę możliwości podjęcia kształcenia ze względu na stan zdrowia. Omawiane badania lekarskie, mające na celu ocenę możliwości pobierania nauki, uwzględniającą stan zdrowia i zagrożenia występujące w miejscu odbywania praktycznej nauki zawodu przeprowadza lekarz spełniający dodatkowe wymagania kwalifikacyjne, określone w trybie art. 229 § 8 pkt 4 K.p.
Niezależnie od ww. badań, stosownie do art. 201 K.p., pracownicy młodociani podlegają wstępnym badaniom profilaktycznym przed przyjęciem do pracy oraz badaniom okresowym i kontrolnym w czasie zatrudnienia. Zasady ich przeprowadzania określają przepisy rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z dnia 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz. U. nr 69, poz. 332 z późn. zm.). W wyniku tych badań wydawane są orzeczenia lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy, albo ich występowanie.
Należy zatem przyjąć, iż zaświadczenie lekarskie wydane po przeprowadzeniu badań ucznia - kandydata do szkoły zawodowej nie spełnia wymagań zawartych w art. 191 § 1 K.p. oraz art. 201 § 1 K.p. i nie jest wystarczające do zawarcia umowy o pracę w celu przygotowania zawodowego z pracownikiem młodocianym. Niezbędne jest bowiem zaświadczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do pracy na określonym stanowisku pracy, wydane na podstawie regulacji kodeksowych i przepisów wykonawczych.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|