Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (381) z dnia 1.02.2015
Okulary dla kierowcy jako środek ochrony indywidualnej
Czy okulary przeciwsłoneczne mogą stanowić środek ochrony indywidualnej dla osoby zatrudnionej na stanowisku kierowcy?
Okulary przeciwsłoneczne, jako element mający istotny wpływ na bezpieczeństwo pracy osób kierujących samochodami w celach służbowych, mogą stanowić środek ochrony indywidualnej dla osób zatrudnionych na stanowiskach kierowców.
W myśl art. 207 § 2 K.p. pracodawca jest obowiązany chronić zdrowie i życie pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki. Realizując powyższy obowiązek, w myśl art. 2376 § 1-2 K.p., pracodawca powinien dostarczyć pracownikom nieodpłatnie środki ochrony indywidualnej - spełniające wymagania dotyczące oceny zgodności określone w odrębnych przepisach - zabezpieczające przed działaniem niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia czynników występujących w środowisku pracy oraz informować o sposobach posługiwania się tymi środkami.
Środki te, zgodnie z dyrektywą Rady 89/686/EWG z dnia 21 grudnia 1989 r. w sprawie zbliżenia ustawodawstw Państw Członkowskich... (Dz. U. UE L. nr 399, poz. 18 z późn. zm.), ze względu na stopień zagrożenia, przed którym mają chronić użytkownika, zostały podzielone na trzy kategorie. Do kategorii pierwszej, dotyczącej najmniejszego ryzyka zalicza się środki ochrony indywidualnej o konstrukcji prostej, przy czym założeniem projektanta tych środków jest, aby ich użytkownik mógł sam ocenić skuteczność ochrony przed minimalnymi zagrożeniami, których skutki, jeżeli należą do stopniowo narastających (np. coraz silniejszy blask słoneczny), mogą być łatwo zidentyfikowane przez użytkownika we właściwym czasie. Zalicza się do nich m.in. środki przeznaczone do ochrony przed światłem słonecznym (a więc m.in. okulary przeciwsłoneczne).
Środki ochrony indywidualnej, zgodnie z § 1 załącznika nr 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz. U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.), powinny być stosowane wszędzie tam, gdzie nie można uniknąć zagrożeń lub nie można ich dostatecznie ograniczyć poprzez odpowiednie rozwiązania techniczne, organizacyjne lub przez zastosowanie środków ochrony zbiorowej. Ich zadaniem jest zabezpieczenie pracownika przed skutkami zagrożeń występujących na jego stanowisku pracy. Ustalenie rodzajów środków ochrony indywidualnej oraz odzieży i obuwia roboczego, których stosowanie na poszczególnych stanowiskach jest niezbędne leży w gestii pracodawcy, który powinien ponadto określić przewidywane okresy użytkowania odzieży i obuwia roboczego, zgodnie z art. 2378 § 1 K.p.
Pracodawca, którego obowiązkiem jest również zadbanie, aby stosowane środki ochrony indywidualnej posiadały właściwości ochronne i użytkowe, zgodnie z art. 2379 § 1 K.p., nie może bez nich dopuścić pracownika do pracy.
Promieniowanie słoneczne może stanowić istotne zagrożenie dla osób obsługujących pojazdy mechaniczne. Chodzi o zagrożenie zarówno bezpośrednie, jak i poprzez światło odbijające się od innych samochodów, szklanych budynków, tafli wody, w lusterku wstecznym pojazdu, które utrudnia widoczność. Pracodawca, który w wyniku przeprowadzonej oceny ryzyka zawodowego stwierdzi potrzebę stosowania takich okularów przez kierowców, powinien zapewnić je pracownikom.
www.KodeksPracy.pl - Bezpieczeństwo i higiena pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumBHP.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|