Gazeta Podatkowa nr 63 (1313) z dnia 8.08.2016
Wprowadzenie regulaminu pracy i wynagradzania
Prowadzę sklep meblowy. Czy mam obowiązek wprowadzić dla pracowników w nim zatrudnionych regulamin pracy i wynagradzania?
Utworzenie regulaminu pracy i wynagradzania wymagane jest po osiągnięciu określonego stanu zatrudnienia w danym zakładzie. Nie ma przy tym znaczenia, czy stanie się to 1 stycznia danego roku, czy w każdym innym momencie roku kalendarzowego. Jeżeli pracodawca osiągnie stan zatrudnienia wynoszący co najmniej 20 pracowników, jest obowiązany do utworzenia regulaminu pracy i wynagradzania (art. 772 i art. 104 K.p.). Wyjątek dotyczy tylko tych firm, których pracownicy objęci są układem zbiorowym pracy, albo które na podstawie przepisów odrębnych muszą wprowadzić regulamin bez względu na stan zatrudnienia.
Powinność wprowadzenia regulaminu pracy i wynagradzania powstaje w chwili zatrudnienia 20. pracownika. Treść tych regulaminów przed ich ogłoszeniem należy obowiązkowo uzgodnić z zakładową organizacją związkową, jeżeli taka organizacja związkowa działa w zakładzie.
W razie nieuzgodnienia treści regulaminu pracy z zakładową organizacją związkową w ustalonym przez strony terminie, a także w przypadku, gdy u danego pracodawcy nie działa zakładowa organizacja związkowa, regulamin pracy ustala pracodawca (art. 1042 § 2 K.p.).
W myśl art. 772 § 4 K.p. regulamin wynagradzania ustala pracodawca. Jeżeli jednak u danego pracodawcy działa zakładowa organizacja związkowa, pracodawca uzgadnia z nią treść regulaminu wynagradzania. Zatem działanie w firmie organizacji związkowej obliguje pracodawcę do uzyskania jej zgody na wprowadzenie regulaminu wynagradzania.
W omawianej sytuacji pracodawca będzie obowiązany do wprowadzenia regulaminów pracy i wynagradzania, jeżeli zatrudnia co najmniej 20 pracowników nieobjętych układem zbiorowym pracy. Branża, w której prowadzona jest działalność, pozostaje bez wpływu na tę powinność.
Planowane zmiany Ministerstwo Rozwoju przedstawiło projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców. Jej celem jest poprawa warunków prawnych wykonywania działalności gospodarczej w Polsce. Projekt ten przewiduje m.in. zmiany dotyczące wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania. Pracodawcy zatrudniający poniżej 50 pracowników będą mogli fakultatywnie ustalać regulamin pracy i wynagradzania. Przy czym pracodawcy zatrudniający nie mniej niż 20 pracowników i mniej niż 50 pracowników, u których działa zakładowa organizacja związkowa, będą ustalać regulamin pracy i wynagradzania, jeżeli z wnioskiem wystąpi zakładowa organizacja związkowa. |
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|