Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 18 (420) z dnia 10.09.2016
Wypłata dodatku stażowego w razie dostarczenia dokumentów potwierdzających pracę na roli z opóźnieniem
Pracownik spółki z o.o. (100% udziałów należy do gminy), w trakcie zatrudnienia dostarczył dokumenty potwierdzające pracę w gospodarstwie rolnym ojca w charakterze domownika. Zgodnie z wewnętrznymi regulacjami, okres takiej pracy jest wliczany do stażu uprawniającego do dodatku stażowego. Dodatek ten liczony jest w wyższej wysokości w miesiącu następnym od osiągnięcia wymaganego stażu. Czy pracownik nabył prawo do wyższego dodatku w miesiącu po dostarczeniu dokumentów, czy też wcześniej? Czy w tym drugim przypadku należałoby dokonać wyrównania dodatku? Nadmieniamy, że wcześniej nie został on poinformowany o możliwości wliczania pracy w gospodarstwie do stażu pracy.
Pracodawca powinien ustalić datę nabycia prawa do dodatku stażowego wstecznie, zgodnie z dokumentami i wypłacić wyrównanie.
Dodatek stażowy nie jest świadczeniem powszechnym i obowiązkowym poza sferą budżetową, co powoduje, że warunki jego przyznawania powinny być określone w wewnętrznych regulacjach pracodawcy dotyczących wynagradzania. Oznacza to, że wskazana spółka, mimo że jej jedynym właścicielem jest gmina, powinna umieścić odpowiednie postanowienia w układzie zbiorowym pracy, regulaminie wynagradzania albo w umowach o pracę, jeżeli nie jest zobligowana do posiadania żadnego z wcześniej wymienionych dokumentów (art. 29 § 1 pkt 3, art. 771 oraz art. 772 K.p.). Nie stosuje się do niej w zakresie prawa pracy przepisów ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o pracownikach samorządowych (Dz. U. z 2016 r. poz. 902), lecz Kodeksu pracy. Jeżeli pracodawca przestrzega regulacji kodeksowych, to pracownik jest z tymi dokumentami zaznajomiony, ponieważ:
- pracownik, podpisując umowę o pracę, wcześniej zapoznaje się z jej treścią (art. 29 § 2 zdanie drugie K.p.),
- pracodawca zawiadamia pracowników o wejściu w życie, zmianach i rozwiązaniu układu zbiorowego pracy oraz udostępnia i wyjaśnia jego treść zatrudnionym (art. 29 § 3 pkt 5 i § 32 oraz art. 24112 § 2 K.p.),
- pracodawca podaje do wiadomości pracowników postanowienia regulaminu wynagradzania w sposób u niego przyjęty, np. wywieszając na tablicy ogłoszeń albo publikując w intranecie (art. 772 § 6 K.p.).
Zapisy układu zbiorowego pracy, regulaminu wynagradzania i postanowienia zbiorowe są źródłem prawa, a świadczenia przysługujące na ich podstawie powinny być realizowane zgodnie z tymi regulacjami; jeśli nie są, pracownik ma prawo się ich domagać za 3 lata wstecz, licząc od dnia ich wymagalności (art. 9 i 291 § 1 K.p.).
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|