Gazeta Podatkowa nr 94 (1344) z dnia 24.11.2016
Zmiana godzin pracy na wniosek pracownika
Pracownica jest zatrudniona w podstawowej organizacji czasu pracy od poniedziałku do piątku w godzinach od 700 do 1500. Tak jest określone w regulaminie pracy. Chciałaby jednak pracować od 1000 do 1800, a pracodawca wyraża na to zgodę. Czy na zmianę godzin pracy wystarczy wniosek pracownicy, czy trzeba zmienić regulamin?
W myśl art. 150 K.p. systemy i rozkłady czasu pracy oraz przyjęte okresy rozliczeniowe ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w obwieszczeniu o czasie pracy, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy (z pewnymi wyjątkami niedotyczącymi poruszanej problematyki).
Pracownik, który chciałby zmienić godziny pracy w ramach obowiązującego go systemu czasu pracy, może wystąpić z wnioskiem w tej sprawie. Jak bowiem wynika z art. 142 K.p., na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty. Formalnie do zmiany godzin pracy pracownika w takim przypadku wymagany jest tylko pisemny wniosek pracownika i zgoda pracodawcy. Nie wprowadza się postanowień dotyczących nowego rozkładu np. do umowy o pracę.
Możliwość stosowania w danym zakładzie indywidualnego rozkładu czasu pracy ustala się w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy, a jeżeli pracodawca nie jest objęty układem ani nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, w obwieszczeniu. Najczęściej przewiduje on odmienne godziny pracy od reszty załogi.
Przykład Pracownica pracująca w firmie produkcyjnej jako sprzątaczka w godzinach od 700 do 1500 wystąpiła do pracodawcy z wnioskiem o przesunięcie jej dniówki na godziny od 1000 do 1800 w ramach organizacji podstawowej, w której jest zatrudniona (od poniedziałku do piątku). Przyczyną takiej zmiany jest konieczność rannej opieki nad dziećmi i odprowadzenie ich do szkoły oraz przedszkola. Dzieci odbiera z wymienionych placówek ojciec, który pracuje jako piekarz na nocne zmiany. W zakładzie obowiązuje regulamin pracy. Pracodawca wyraził zgodę na zmianę godzin pracy pracownicy, gdyż zakład jest otwarty w godzinach przez nią wskazanych we wniosku. Pracodawca ma obowiązek wprowadzić indywidualny rozkład czasu pracy pracownicy do regulaminu pracy w sposób przewidziany w Kodeksie pracy i będzie on obowiązywał po 2 tygodniach od czasu wprowadzenia (art. 1043 K.p.). |
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|