Gazeta Podatkowa nr 91 (1445) z dnia 13.11.2017
Rezygnacja z regulaminów pracy i wynagradzania w dużych firmach
Zatrudniamy 58 pracowników. Od przyszłego roku chcemy zrezygnować z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych, w związku z czym nie będziemy już mieli w firmie regulaminu ZFŚS. Czy możemy też zrezygnować z regulaminu pracy i wynagradzania?
W przedstawionej sytuacji pracodawca (zakładamy, że chodzi o firmę pozabudżetową) może odstąpić od stosowania tylko pierwszego regulaminu (ZFŚS) - co będzie konsekwencją rezygnacji z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Nie może natomiast zrezygnować z regulaminu pracy i wynagradzania, chyba że zostanie objęty układem zbiorowym pracy.
Pracodawca zatrudniający co najmniej 50 pracowników zaliczany jest do grupy tzw. dużych pracodawców, którzy z racji wskazanego stanu zatrudnienia muszą tworzyć regulamin pracy i wynagradzania. Z obowiązku tego zwalnia ich jedynie posiadanie układu zbiorowego pracy (art. 104 § 11 K.p.).
Pracodawcy pozabudżetowi o wskazanym stanie zatrudnienia (ustalanym w przeliczeniu na pełne etaty oraz na dzień 1 stycznia danego roku) mają jednak możliwość rezygnacji z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Muszą w tym celu spełnić wymogi formalne określone w art. 4 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 800 ze zm.). Wymaga on wprowadzenia zapisu o rezygnacji z ZFŚS do obowiązującego w firmie układu zbiorowego pracy lub regulaminu wynagradzania. Zamiar rezygnacji z ZFŚS musi być uprzednio uzgodniony z zakładową organizacją związkową lub, w razie jej braku, z przedstawicielem pracowników.
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|