Gazeta Podatkowa nr 82 (1644) z dnia 14.10.2019
Uchylenie regulaminów zakładowych
Od lat posiadamy regulaminy pracy i wynagradzania, ale od kilku miesięcy (z uwagi na stan zatrudnienia) nie jesteśmy już zobowiązani do ich posiadania. Czy możemy zrezygnować z tych regulaminów? Jeżeli tak, to w jaki sposób? Czy może regulaminy automatycznie przestały obowiązywać po spadku zatrudnienia poniżej 50 pracowników?
Przepisy Kodeksu pracy nie przewidują utraty mocy obowiązującej regulaminów z uwagi na to, że stan zatrudnienia w danym zakładzie spadł poniżej poziomu obligującego do ich posiadania.
Obowiązek tworzenia regulaminu pracy i wynagradzania dotyczy pracodawców nieposiadających układu zbiorowego pracy i zatrudniających co najmniej 50 pracowników lub od 20 do 50 pracowników, jeżeli zakładowa organizacja związkowa zażądała ich utworzenia (art. 104 K.p.). Kodeks pracy nie przewiduje możliwości i trybu rezygnacji z tych regulaminów. Brak odpowiednich przepisów w tym zakresie pozwala na przyjęcie, że wspomniane regulaminy generalnie mają charakter bezterminowy.
Nie oznacza to jednak, że nie można z nich zrezygnować. W kwestii dopuszczalności rezygnacji z regulaminów pracy i wynagradzania wypowiedziało się Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w opinii udostępnionej naszemu Wydawnictwu w dniu 20 czerwca 2013 r. Przychyliło się w niej do możliwości rezygnacji z regulaminu pracy i wynagradzania w trybie analogicznym do ich wprowadzania. Z tą interpretacją zgodziło się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, w stanowisku udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 13 stycznia 2017 r.
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|