Gazeta Podatkowa nr 86 (918) z dnia 25.10.2012
Termin na usprawiedliwienie nieobecności w pracy
W obowiązującym w zakładzie regulaminie pracy figuruje zapis, zgodnie z którym pracownik niezwłocznie musi powiadomić pracodawcę o przyczynie nieobecności w pracy, nie później jednak niż w drugim dniu tej nieobecności. Czy pracodawca może zmienić to postanowienie, skracając ten czas tylko do jednego dnia?
NIE. Nie jest możliwe zastąpienie postanowień regulaminu pracy regulacjami mniej korzystnymi niż wynikające z przepisów prawa pracy. Takie zapisy będą z punktu widzenia prawa nieważne.
Zasady usprawiedliwiania nieobecności w pracy określa rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności... (Dz. U. z 1996 r. nr 60, poz. 281 ze zm.). Z § 2 ust. 1 rozporządzenia wynika, że pracownik powinien uprzedzić pracodawcę o przyczynie i przewidywanym okresie nieobecności w pracy, jeżeli przyczyna tej nieobecności jest z góry wiadoma lub możliwa do przewidzenia. Natomiast w przypadku zaistnienia okoliczności uniemożliwiających stawienie się do pracy, pracownik jest obowiązany niezwłocznie zawiadomić pracodawcę o powodach tej nieobecności i przewidywanym okresie jej trwania, nie później jednak niż w drugim dniu nieobecności w pracy. W razie braku określenia w przepisach zakładowych sposobu zawiadomienia pracodawcy o przyczynie nieobecności w pracy, pracownik dokonuje tego osobiście lub przez inną osobę, telefonicznie lub za pomocą innego środka łączności albo drogą pocztową. Za datę zawiadomienia drogą pocztową uważa się wtedy datę stempla pocztowego.
Pracodawca nie może skrócić w regulaminie pracy terminu na usprawiedliwienie nieobecności w pracy, gdyż postanowienia m.in. regulaminów nie mogą być mniej korzystne niż przepisy Kodeksu pracy oraz innych ustaw i aktów wykonawczych (art. 9 § 2 K.p.).
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|