Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 6 (360) z dnia 10.03.2014
Współczynnik do ustalenia ekwiwalentu za urlop w razie wprowadzenia dodatkowego dnia wolnego
Pracodawca w regulaminie pracy wskazał 6 listopada 2014 r. jako dodatkowy dzień wolny od pracy. Czy ma to wpływ na wielkość współczynnika do obliczania ekwiwalentu za urlop?
Jeżeli wskazany dzień zwiększył pulę świąt, to odpowiedź jest twierdząca.
Ekwiwalent za urlop wypoczynkowy oblicza się przy użyciu współczynnika, który wyraża średniomiesięczną liczbę dni roboczych w danym roku kalendarzowym. Sposób jego ustalania określa przepis § 19 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 8 stycznia 1997 r. w sprawie szczegółowych zasad udzielania urlopu wypoczynkowego, ustalania i wypłacania wynagrodzenia za czas urlopu oraz ekwiwalentu pieniężnego za urlop (Dz. U. nr 2, poz. 14 z późn. zm.), dalej rozporządzenia urlopowego. W celu ustalenia wartości współczynnika na dany rok, od liczby dni w danym roku kalendarzowym odejmuje się łączną liczbę przypadających w tym roku niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy wynikających z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, a otrzymany wynik dzieli się przez 12. Zgodnie z brzmieniem powołanego przepisu w pierwszej kolejności należy odjąć niedziele, a następnie święta, z tym że pomija się święta przypadające w niedziele, w przeciwnym wypadku doszłoby do podwójnego ich odliczenia. Na końcu odejmuje się dni wolne z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Ponieważ w Polsce występuje 13 świąt ustawowych, w tym co najmniej 2 przypadają w niedziele, przy ustalaniu współczynnika co roku z tytułu świąt odlicza się maksymalnie 11 dni (święta wskazuje ustawa z dnia 18 stycznia 1951 r. o dniach wolnych od pracy - Dz. U. nr 4, poz. 28 z późn. zm.). Nie ma jednak przeszkód aby pracodawca wprowadził do regulaminu pracy inne dni zakwalifikowane do tej kategorii, np. święto branżowe lub zakładowe. Stosownie do art. 9 K.p., regulamin pracy może zawierać postanowienia korzystniejsze niż przepisy K.p., innych ustaw oraz aktów wykonawczych. Postanowienie o dodatkowym święcie należy do tej kategorii, niesie jednak za sobą dalsze konsekwencje, w postaci np. obniżenia współczynnika urlopowego.
Przykład |
Pracodawca sektora pozabudżetowego obchodzi w bieżącym roku 50-lecie powstania zakładu pracy. Dlatego zdecydował się ustanowić dzień jubileuszu, który przypada 6 listopada, świętem zakładowym wolnym od pracy. Stosowne postanowienie w tej sprawie zamieścił w regulaminie pracy.
W tej sytuacji liczba świąt, o których mowa w przepisie § 19 rozporządzenia urlopowego zwiększa się z ustawowych 13 do 14, a obowiązujący pracodawcę tegoroczny współczynnik do obliczania ekwiwalentu wynosi: [365 dni - (52 niedziele + 12 świąt + 52 dni wolne)] : 12 = 20,75, podczas gdy ogólnie obowiązujący współczynnik wynosi: [365 dni - (52 niedziele + 11 świąt + 52 dni wolne)] : 12 = 20,83.
Sformułowanie pytania nie daje jednak pewności co do rodzaju dnia wolnego wprowadzonego przez pracodawcę. Użycie nazwy "dodatkowy dzień wolny" sugeruje co prawda, że jest to jakiś nadzwyczajny (odmienny) dzień. Zdarza się jednak, że pracodawcy używają takiego nazewnictwa w odniesieniu do "zwykłego" dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Jeżeli dzień wskazany w pytaniu jest jednym z nich, to nie wpłynie na wysokość współczynnika.
W myśl art. 129 § 1 K.p. tydzień pracy musi mieć charakter przeciętnie pięciodniowy. W celu zachowania powyższej zasady pracodawca jest zobowiązany wyznaczyć odpowiednią liczbę dni wolnych od pracy. Niekiedy są to stałe dni kalendarzowe, wymienione w regulaminie pracy z nazwy (np. sobota), innym razem różne dni tygodnia. Jak wyjaśniła Państwowa Inspekcja Pracy na stronie internetowej www.pip.gov.pl, dniem wolnym od pracy wynikającym z przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy może być każdy dzień od poniedziałku do soboty, niekoniecznie zawsze ten sam. Nic też nie stoi na przeszkodzie aby w jednym tygodniu przypadały 2 takie dni, a w innym nie było żadnego, lub też aby dni te miały charakter stały, z jednym lub kilkoma wyjątkami. O ile zostanie zapewniona łączna liczba dni wolnych od pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym odpowiadająca co najmniej liczbie niedziel, świąt oraz dni wolnych od pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, przy uwzględnieniu odpoczynków (dobowego i tygodniowego), pozostanie to w zgodzie z obowiązującymi przepisami.
Przykład |
Zgodnie z postanowieniem regulaminu pracy w zakładzie obowiązuje podstawowa organizacja czasu pracy (od poniedziałku do piątku po 8 godzin dziennie) oraz 6-miesięczny okres rozliczeniowy. W pierwszym tegorocznym okresie pracodawca dokonał kilku korekt, w tym m.in. sobotę 1 marca 2014 r. ustanowił dniem roboczym, a piątek 20 czerwca 2014 r. dniem wolnym od pracy, co wprowadził postanowieniem regulaminowym. W drugim okresie rozliczeniowym zamierza sobotę 8 listopada br. ustanowić dniem roboczym, a poniedziałek 10 listopada br. dniem wolnym. Powyższe nie wpłynie na wysokość współczynnika urlopowego w 2014 r.
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|