Gazeta Podatkowa nr 41 (1082) z dnia 22.05.2014
Nowy termin wypłaty wynagrodzenia dla pracowników
W firmie wynagrodzenia wypłacane są 5. dnia następnego miesiąca za miesiąc poprzedni. Pracodawca podjął decyzję o zmianie terminu wypłacania pensji, na ostatni dzień danego miesiąca. W zakładzie obowiązuje zarówno regulamin pracy, jak i wynagradzania. W jaki sposób dokonać zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia? Kiedy wejdzie ona w życie? Nadmieniam, że w zakładzie nie ma związków zawodowych.
Wynagrodzenie stanowi świadczenie pieniężne za pracę i zasadniczo przysługuje za pracę wykonaną (art. 80 K.p.). Odpowiednie uregulowania odnośnie terminu i formy jego wypłaty wynikają z przepisów Kodeksu pracy.
Wypłaty wynagrodzenia za pracę dokonuje się co najmniej raz w miesiącu, w stałym i ustalonym z góry terminie. Wynagrodzenie płatne raz w miesiącu wypłaca się z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu pierwszych 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. W przypadku gdy ustalony dzień wypłaty wynagrodzenia przypada w dniu wolnym od pracy, wynagrodzenie wypłaca się w dniu poprzedzającym dzień wolny od pracy. Powyższe zasady wynikają z art. 85 § 1-3 K.p.
Pracodawcy, którzy mają obowiązek wprowadzenia regulaminu pracy (zatrudniający co najmniej 20 pracowników), informacje odnośnie m.in. terminu, miejsca, czasu i częstotliwości wypłaty wynagrodzenia ustalają w tym regulaminie (art. 1041 § 1 pkt 5 K.p.). Tego aktu prawa zakładowego nie wprowadza się, jeśli w zakresie porządku i organizacji w procesie pracy oraz związanych z nimi praw i obowiązków pracowników obowiązuje układ zbiorowy pracy lub gdy pracodawca zatrudnia mniej niż 20 pracowników. Inaczej kwestia ustalenia terminu wypłaty została uregulowana w odniesieniu do małych pracodawców, którzy nie mają obowiązku tworzenia regulaminu pracy. Pracodawcy ci informacje m.in. o miejscu, terminie i czasie wypłaty wynagrodzenia podają w informacji o warunkach zatrudnienia (art. 29 § 3 K.p.).
Zarówno wejście w życie regulaminu pracy, jak i zmiana jego postanowień obowiązuje po upływie 2 tygodni od dnia podania treści regulaminu (zmiany) do wiadomości pracowników, w sposób przyjęty u danego pracodawcy (art. 1043 § 1 K.p.). Przy czym zmiany regulaminu pracy można dokonać nawet przy sprzeciwie związków zawodowych.
O zmianie postanowień regulaminu pracy należy powiadomić wszystkich pracowników w sposób stosowany w danym zakładzie.
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca może dokonać zmiany terminu wypłaty wynagrodzenia w zakładzie aneksując zapisy regulaminu pracy. Ma przy tym obowiązek powiadomienia o tej decyzji pracowników, wywieszając np. na tablicy ogłoszeń treść aneksu zmieniającego dotychczasowe zapisy regulaminu pracy. Nowe postanowienia tego regulaminu będą obowiązywały po upływie dwóch tygodni od podania ich do wiadomości załogi firmy.
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|