Biuletyn Informacyjny dla Służb Ekonomiczno - Finansowych nr 22 (849) z dnia 1.08.2014
Zmiany w regulaminie wynagradzania a ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych
Od maja br. zmieniliśmy zasady wypłaty premii miesięcznej, która była zmniejszana proporcjonalnie za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Obecnie premia ulega zmniejszeniu o 2% za każdy dzień absencji, za którą pracownik otrzymuje wynagrodzenie chorobowe oraz świadczenia z ubezpieczenia społecznego. Wprowadziliśmy też - od 1 czerwca br. - zmianę w regulaminie przyznawania premii kwartalnej wypłacanej za czas efektywnie przepracowany, wprowadzając zapis, że pracownik zachowuje prawo do premii w okresach absencji chorobowej. Czy zmiany te powodują przeliczenie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych?
W przypadku premii miesięcznej wprowadzone zmiany nie powodują konieczności przeliczenia podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Premia ta, zarówno przed zmianą regulaminu, jak i po tej zmianie, jest składnikiem wynagrodzenia niewypłacanym za okresy absencji chorobowej, zatem podlega uwzględnieniu w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych.
Powyższe wynika z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (Dz. U. z 2014 r. poz. 159), dalej: ustawy zasiłkowej.
Zmiana sposobu zmniejszania premii za okresy nieobecności w pracy wpływa jedynie na zasady wliczania jej do podstawy wymiaru świadczeń chorobowych. Proporcjonalne zmniejszenie premii do okresów pobierania świadczeń chorobowych powodowało uwzględnianie premii w podstawie ich wymiaru po uprzednim jej uzupełnieniu. Natomiast zmniejszanie procentowe (nieproporcjonalne) skutkuje wliczaniem premii do podstawy wymiaru w kwocie faktycznie wypłaconej.
Przykład
Od 1 maja 2014 r. w wyniku zmiany regulaminu premiowania, premia miesięczna ulega procentowemu zmniejszeniu za dni absencji chorobowej. Przed tą datą premia ulegała proporcjonalnemu zmniejszeniu za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Pracownik chorował od 7 do 12 lipca 2014 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego stanowiło przeciętne miesięczne wynagrodzenie wraz z premią, wypłacone za okres od lipca 2013 r. do czerwca 2014 r. W okresie tym pracownik chorował przez 4 dni stycznia 2014 r. W podstawie wymiaru należy uwzględnić wynagrodzenie oraz premię za styczeń 2014 r. po uzupełnieniu. |
Jeżeli chodzi o premię kwartalną, to od dnia zmiany regulaminu premiowania nie może ona być uwzględniana w podstawie wymiaru świadczeń chorobowych. Jeśli zmiana regulaminu nastąpiła w trakcie choroby pracownika, to należy dokonać przeliczenia ustalonej już podstawy wymiaru poprzez wyłączenie z niej kwot premii kwartalnej.
Takie rozstrzygnięcie wynika z faktu, że od dnia zmiany regulaminu premia kwartalna jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych.
Przykład
Pracownik otrzymuje premie kwartalne, które do 31 maja 2014 r. były wypłacane za czas efektywnie przepracowany (pracownik nie otrzymywał premii za okresy absencji chorobowej). Od 1 czerwca 2014 r., w wyniku zmiany regulaminu premiowania, premia kwartalna jest wypłacana za okresy pobierania świadczeń chorobowych. Tym samym pracownik, który w danym kwartale był nieobecny w pracy z powodu choroby, otrzymuje premię w pełnej wysokości. Pracownik był niezdolny do pracy z powodu choroby od 20 maja do 10 czerwca 2014 r. Podstawę wymiaru wynagrodzenia chorobowego przysługującego:
|
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|