Gazeta Podatkowa nr 84 (1125) z dnia 20.10.2014
Świadczenia z ZFŚS niezależne od wymiaru etatu
Posiadamy ZFŚS, z którego przyznawane są dopłaty do wypoczynku. Ostatnio w naszym zakładzie wiele pełnych etatów zamieniono na częściowe. Czy możemy w związku z tym wprowadzić do regulaminu ZFŚS zapis, że wysokość dopłaty do wczasów jest proporcjonalna do etatu pracownika? Czy można dla celów Funduszu zażądać od pracownika zaświadczenia o zarobkach członków rodziny?
Odpowiedź na pierwsze pytanie jest przecząca. Należy podkreślić, że jedynym kryterium przyznawania świadczeń z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych powinno być kryterium dochodowe. Jest ono przewidziane w art. 8 ust. 1 ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz. U. z 2012 r. poz. 592 ze zm.). Zgodnie z tym przepisem przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat z Funduszu uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z Funduszu. Zapisy regulaminu ZFŚS nie mogą wprowadzać regulacji na niekorzyść uprawnionych w porównaniu do przepisów ustawowych. Dlatego ewentualny zapis o uzależnieniu wysokości dopłaty do wczasów od wymiaru etatu pracownika będzie niezgodny z prawem.
Odnosząc się do drugiego pytania, trzeba zauważyć, że pracodawca jest zobowiązany uwzględniać kryterium socjalne przy podejmowaniu decyzji o przyznawaniu świadczeń z Funduszu. W praktyce realizacja tego kryterium może następować m.in. poprzez żądanie oświadczenia czy zaświadczenia o dochodach (patrz ramka). Jednak pracodawca powinien być ostrożny przy dokumentowaniu dochodów osób uprawnionych, które nie są zatrudnione w jego zakładzie. Z uwagi na to, że nie są jego pracownikami, nie ma on prawa do dysponowania danymi osobowymi tych osób bez ich zgody. W zaświadczeniach o zarobkach mogą być zawarte dane (adres, data urodzenia, inne informacje), których pracodawca, bez zgody osoby, której te dane dotyczą, nie może przetrzymywać w dokumentacji zakładowej. Dlatego bezpieczniej jest poprzestać na oświadczeniu o wysokości dochodów osób uprawnionych, szczególnie jeżeli są to osoby spoza zakładu pracy.
"Pracodawca nie narusza dóbr osobistych pracownika (…), zobowiązując go zgodnie z postanowieniami regulaminu przyznawania zapomóg z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych do złożenia zaświadczenia o zarobkach uzyskiwanych u drugiego pracodawcy". Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 8 maja 2002 r., sygn. akt I PKN 267/01 |
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|