Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 8 (386) z dnia 10.04.2015
Określenie w regulaminie terminu wypłaty wynagrodzenia
Czy poprawne jest sformułowanie postanowienia regulaminu pracy wskazujące, że wypłaty wynagrodzenia dokonuje się do 30. dnia miesiąca?
Takie postanowienie regulaminu nie jest prawidłowe, gdyż termin wypłaty wynagrodzenia za pracę pozostaje nieokreślony.
Stosownie do przepisów art. 85 § 1 i 2 K.p. wypłaty wynagrodzenia dokonuje się co najmniej jeden raz w miesiącu w stałym i ustalonym z góry terminie.
Ważne: Wynagrodzenie za pracę płatne raz w miesiącu powinno być wypłacane z dołu, niezwłocznie po ustaleniu jego pełnej wysokości, nie później jednak niż w ciągu 10 dni następnego miesiąca kalendarzowego. |
Jedynie składniki wynagrodzenia za pracę, przysługujące pracownikowi za okresy dłuższe niż miesiąc wypłaca się z dołu w terminach określonych w przepisach prawa pracy (np. premie kwartalne, nagrody jubileuszowe).
Postanowienia umów o pracę lub obowiązujących w firmie aktów prawa wewnątrzzakładowego mogą przewidywać wypłatę wynagrodzenia za okresy krótsze niż miesiąc, np. tygodniowe, a także z góry, pod warunkiem, że jest to korzystne dla pracownika. Jak wyjaśnił Sąd Najwyższy w uzasadnieniu wyroku z dnia 4 sierpnia 1999 r. (sygn. akt I PKN 191/99, OSNP 2000/22/814): "(…) art. 85 § 2 K.p. podobnie jak wiele innych przepisów prawa pracy, ma charakter normy semiimperatywnej, jednostronnie bezwzględnie obowiązującej. Jest to norma, która wyznacza minimalny zakres ochrony interesów pracownika jako zwykle słabszej strony stosunku pracy. Zastosowanie takiej normy może być uchylone lub ograniczone przez strony stosunku prawnego tylko wtedy, gdy postanowienia umowy są korzystniejsze dla strony objętej ochroną normatywną. (…)".
Z kolejnych regulacji kodeksowych wynika, iż miejsce, termin oraz czas i sposób wypłaty wynagrodzenia określa regulamin pracy lub przepisy płacowe obowiązujące u danego pracodawcy. Termin wypłaty musi być stały i z góry ustalony. Należy go wskazać jednoznacznie w regulaminie pracy. U pracodawcy, który nie ma obowiązku wprowadzania regulaminu pracy jest podawany w pisemnej informacji o warunkach zatrudnienia (art. 1041 § 1 pkt 5 K.p. oraz art. 29 § 3 K.p.). Jeśli dzień wypłaty przypada na dzień wolny od pracy, wynagrodzenie powinno być wypłacone w dniu poprzedzającym ten dzień (a nie w następnym dniu). Termin wypłaty wynagrodzenia można wyznaczyć w tym samym miesiącu, za który wynagrodzenie przysługuje, np. 30. dnia każdego miesiąca, lub w kolejnym miesiącu z podanym wyżej zastrzeżeniem (nie może on przekraczać 10. dnia następnego miesiąca).
Przykład |
Postanowieniem regulaminu pracy określono że: "Wynagrodzenie za pracę jest wypłacane raz w miesiącu w terminie od 26 do 30 dnia tego miesiąca.".
Jest to rozwiązanie nieprawidłowe, ponieważ z regulaminu nie wynika jednoznacznie kiedy pracownik otrzyma wynagrodzenie. Treść postanowienia należy zmienić wskazując konkretnie: "Termin wypłaty wynagrodzenia przypada na ostatni dzień danego miesiąca kalendarzowego.".
Zwracamy uwagę! Pracodawca, który przekazuje wynagrodzenia przelewem na rachunek bankowy pracownika ma obowiązek przekazać polecenie przelewu z takim wyprzedzeniem, aby w dniu ustalonym w regulaminie jako dzień wypłaty wynagrodzenia, pieniądze znajdowały się na rachunku, a pracownik mógł nimi swobodnie dysponować.
Wskazanie terminu wypłaty na dzień przypadający przed zakończeniem miesiąca wiąże się z pewnymi utrudnieniami, co wynika z faktu, iż wypłacając wynagrodzenie za dany miesiąc brak jest pełnej informacji o pracy w ostatnich jego dniach. Może wystąpić bowiem albo praca nadliczbowa, albo niezdolność do pracy czy nieusprawiedliwiona absencja. Każdorazowo niezbędna jest zatem weryfikacja informacji o zdarzeniach, które miały wpływ na wysokość ostatecznego wynagrodzenia za dany miesiąc i odpowiednia korekta dokonanej wypłaty. W przypadku nadpłaty pracodawca korzysta z art. 87 § 7 K.p. Zgodnie z powołanym przepisem z wynagrodzenia za pracę podlegają odliczeniu w pełnej wysokości kwoty wypłacone w poprzednim terminie płatności za okres nieobecności w pracy, za który pracownik nie zachowuje prawa do wynagrodzenia. Odliczenia można dokonać nie później niż w najbliższym terminie płatności. Takie odliczenie nie wymaga zgody pracownika (por. wyrok SN z dnia 4 października 1994 r., sygn. akt I PRN 71/94, OSNP 1995/7/89).
Niedotrzymanie przez pracodawcę terminu wypłaty wynagrodzenia skutkuje po stronie pracownika uprawnieniem do odsetek, nawet jeśli opóźnienie było następstwem okoliczności, za które pracodawca nie ponosi odpowiedzialności.
W uzupełnieniu należy dodać, że niewypłacanie przez pracodawcę wynagrodzenia w ustalonym terminie stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika i jest zagrożone karą grzywny (art. 282 § 1 pkt 1 K.p.).
www.KodeksPracy.pl - Regulaminy zakładowe:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.VademecumKadrowego.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|