Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 15 (297) z dnia 1.08.2011
Czy sporządzić informację o warunkach zatrudnienia w razie zmiany systemu czasu pracy?
Pracownik zatrudniony do tej pory w podstawowym systemie czasu pracy (praca od poniedziałku do piątku po 8 godzin), będzie ją wykonywał w systemie równoważnym, z możliwością wydłużenia czasu pracy do 12 godzin na dobę, co jest zgodne z obowiązującym w firmie układem zbiorowym pracy. Jak poinformować pracownika o obowiązującej go normie dobowej i tygodniowej? Czy należy w treści informacji wskazać system czasu pracy w jakim będzie zatrudniony?
Pracownika zatrudnionego w równoważnym systemie czasu pracy w informacji o warunkach zatrudnienia należy jedynie poinformować, że obowiązuje go 8-godzinna norma dobowa z możliwością przedłużenia wymiaru dobowego do 12 godzin.
Systemy i rozkłady czasu pracy są elementami organizacji pracy, o których decyduje pracodawca, przy czym rozkład czasu pracy jest to sposób rozłożenia wymiaru czasu pracy pracownika, uwzględniający godziny rozpoczynania i kończenia pracy. Należy go sporządzić indywidualnie dla każdego pracownika na obowiązujący okres rozliczeniowy. Taka potrzeba nie występuje w przypadku zatrudnionych w systemie podstawowym, w sytuacji gdy pracownicy mają stałe dni i godziny pracy. Natomiast system czasu pracy jest pojęciem szerszym i stanowi zespół norm określających sposób świadczenia pracy (np. system równoważnego czasu pracy, zadaniowego czasu pracy albo ruchu ciągłego).
Ważne: Obowiązek sporządzenia dla pracownika w ciągu 7 dni od dnia zawarcia umowy o pracę pisemnej informacji określa art. 29 § 3 K.p. Jest to informacja o warunkach zatrudnienia i organizacji pracy, obejmująca dane dotyczące m.in. obowiązującej dobowej i tygodniowej normy czasu pracy. |
Powyższa informacja nie określa jednak kwestii systemu i rozkładu czasu pracy w jakim pracodawca zatrudnia pracownika. Podaje jedynie normy: dobową i średniotygodniową, wynoszące 8 godzin na dobę i 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy. Ustawodawca określił nieprzekraczalną dobową normę czasu pracy na poziomie 8 godzin, przy czym dobowy wymiar czasu pracy w szczególnych systemach czasu pracy można wydłużyć. Istotą równoważnego systemu czasu pracy jest przedłużenie dobowego wymiaru czasu pracy do 12, 16, a nawet 24 godzin w niektórych dniach tygodnia lub miesiąca, kompensowane ("równoważone") krótszym wymiarem tego czasu w innych dniach lub dniami wolnymi od pracy.
Należy rozróżnić pojęcie normy i wymiaru czasu pracy. Normy wskazują maksymalną granicę czasu pracy obowiązującą wszystkich zatrudnionych. Natomiast wymiar czasu pracy jest to faktyczna liczba godzin do przepracowania przez danego pracownika w okresie rozliczeniowym.
Wracając do informacji o warunkach zatrudnienia sporządzanej zgodnie z art. 29 K.p., pracodawca może jej udzielić w formie wskazania odpowiednich przepisów prawa pracy. Ponadto ma obowiązek powiadomienia pracownika o każdej zmianie jego warunków zatrudnienia. Termin na dopełnienie tego obowiązku jest niezwłoczny, nie późniejszy jednak niż 1 miesiąc od dnia wejścia w życie zmian. W przypadku gdy rozwiązanie umowy o pracę miałoby nastąpić przed upływem tego terminu - nie później niż do dnia rozwiązania tej umowy.
Jak już wspomnieliśmy, norma dobowa, co do zasady, wynosi 8 godzin. Jednak w równoważnym systemie czasu pracy dopuszczalne jest wydłużenie wymiaru dobowego nawet do 24 godzin (przy pilnowaniu). Natomiast normę tygodniową określa się w taki sam sposób, jak dla pozostałych pracowników (przeciętnie 40 godzin w tygodniu).
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|