Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 2 (548) z dnia 10.01.2022
Czas pracy przy wykonywaniu czynności w ramach umowy o świadczenie usług
Czy zlecając w ramach umowy o świadczenie usług czynności konserwatorskie w organizacji nawet do 15 godzin na dobę, nie naruszamy norm czasu pracy?
Nie, gdyż zleceniobiorców nie obowiązują "pracownicze" normy czasu pracy, chyba że wprowadzono je do umowy o świadczenie usług.
W ramach umowy o świadczenie usług, do której zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, stosuje się odpowiednio przepisy o zleceniu, przyjmujący zobowiązuje się do dokonania określonej czynności (art. 734 § 1 w zw. z art. 750 K.c.). Z art. 735-751 K.c. oraz z orzecznictwa wynika, że tego rodzaju umowa charakteryzuje się:
- starannością działania, względem której ograniczono odpowiedzialność zleceniobiorcy (por. wyrok SA w Gdańsku z 9 stycznia 2013 r., sygn. akt III AUa 1123/12 i postanowienie SN z 3 lipca 2012 r., sygn. akt II UK 60/12),
- możliwością powtarzalności w umówionym czasie (por. wyrok NSA z 21 maja 2020 r., sygn. akt II GSK 12/20),
- odpłatnością, chyba że strony zastrzegą inaczej,
- osobistą realizacją zlecenia/usługi, z możliwością warunkowego powierzenia go innej osobie,
- samodzielnością w kształtowaniu sposobu, miejsca i czasu realizacji (por. wyrok SN z 22 kwietnia 2015 r., sygn. akt II PK 153/14, OSP 2016/6/62),
- braku podporządkowania pomimo zachowania przez zleceniodawcę możliwości ogólnej kontroli (por. wyrok SN z 28 czerwca 2011 r., sygn. akt II PK 9/11).
Przede wszystkim obejmuje ją jednak zasada swobody umów.
Ważne: Strony zawierające umowę prawa cywilnego mogą ułożyć stosunek prawny według swego uznania, byleby jego treść lub cel nie sprzeciwiały się właściwości (naturze) stosunku, ustawie ani zasadom współżycia społecznego (art. 3531 K.c.). |
Jest to reguła całkowicie odmienna od przyjętej w stosunkach pracy, które podlegają szczególnej ochronie ustawodawczej. Pracownika postrzega się bowiem jako słabszą stronę stosunku pracy, wymagającą zabezpieczenia, w ramach którego zagwarantowano mu konstytucyjne prawo do określonych w ustawie dni wolnych od pracy i corocznych płatnych urlopów oraz maksymalnych norm czasu pracy, które określa ustawa (art. 66 ust. 2 Konstytucji RP). Tą ustawą jest Kodeks pracy, który ogranicza czas pracy zasadniczo do 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.).
Powyższe nie dotyczy zleceniobiorcy i to pomimo, że także tę grupę w ostatnich latach objęto pewną ochroną, wprowadzając między innymi możliwość przystąpienia do struktur związkowych oraz kas zapomogowo-pożyczkowych, czy też gwarantując minimalną stawkę godzinową, a w konsekwencji tego, konieczność dokumentowania czasu poświęconego na wykonanie zadań. Nie należy przy tym mylić tego formularza z ewidencją czasu pracy, o której mowa w § 6 pkt 1 lit. a rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 10 grudnia 2018 r. w sprawie dokumentacji pracowniczej (Dz. U. poz. 2369). Służy on bowiem innemu celowi - potwierdzeniu wypłaty wynagrodzenia co najmniej na poziomie minimalnym.
Zwracamy uwagę! Pracodawca jest obowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 K.p., osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą (art. 304 § 1 K.p.). Nie istnieje zbliżona norma w zakresie czasu pracy.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|