Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (525) z dnia 1.02.2021
Stosowanie przerywanego czasu pracy
Zatrudniamy pracowników w systemie przerywanego czasu pracy. Jak może być wykorzystywana przerwa w pracy?
Przerwa w pracy w systemie przerywanego czasu pracy, o którym mowa w art. 139 K.p., nie jest zaliczana do czasu pracy i jest prywatnym czasem pracownika, a więc to on decyduje o sposobie jej faktycznego wykorzystania.
System przerywany jest stosowany tylko w przypadkach, gdy rodzaj pracy lub jej organizacja uzasadniają takie rozwiązanie. Może być on wprowadzony jedynie w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu zawartym ze związkami zawodowymi lub przedstawicielami pracowników (wyjątek stanowią tutaj osoby fizyczne prowadzące działalność w zakresie rolnictwa i hodowli, gdzie można w umowach przewidzieć taki system czasu pracy). Jego stosowanie wymaga zorganizowania pracy według z góry ustalonego rozkładu, a więc należy stworzyć harmonogram, w którym będą sztywno określone godziny przerw w poszczególnych dobach pracowniczych. W ciągu jednego dnia pracy, pracownik może mieć tylko jedną przerwę, której maksymalna długość to 5 godzin. Co ważne, długość przerwy może się różnić w poszczególnych dniach roboczych.
Ważne: Przerwa w systemie przerywanym nie jest wliczana do czasu pracy, z tym że za jej czas pracownik ma prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju, obliczanego zgodnie z art. 81 K.p. |
Powyższe oznacza, że jest to połowa stawki godzinowej wynikającej z wynagrodzenia ze stawki osobistego zaszeregowania pracownika, czyli miesięcznej płacy lub stawki godzinowej, określonej w umowie o pracę. Odpłatność za przerwę wynika z uciążliwości tego systemu dla pracownika i rozbicia dnia pracy na dwie części, a czasem również wyższych kosztów dojazdu do pracy, który następuje dwukrotnie w każdym dniu. Fakt opłacania przerwy nie uzasadnia jednak w żaden sposób wymagania, aby w jej trakcie pracownik był obecny w siedzibie zakładu pracy, a już tym bardziej zlecenia mu jakichkolwiek dodatkowych zadań do wykonania w tym okresie. W trakcie przerwy pracownik może swobodnie dysponować swoim czasem.
Ewentualna praca wykonywana podczas przerwy musi zostać rozliczona jako praca w godzinach nadliczbowych.
Zwracamy uwagę! Bardziej precyzyjną regulację co do wykorzystywania czasu przerwy w systemie przerywanym zawiera art. 16 ust. 2 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. z 2019 r. poz. 1412), z którego wprost wynika, że podczas przerwy kierowca może swobodnie dysponować swoim czasem.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|