Gazeta Podatkowa nr 57 (1828) z dnia 19.07.2021
Wystąpienie o czas wolny za nadgodziny
Pracownik pełnoetatowy zatrudniony w podstawowej organizacji czasu pracy na polecenie pracodawcy w ciągu 4 dni (od 5 do 8 lipca 2021 r.) zamiast po 8 godzin pracował po 10 godzin (od 700 do 1700), wypracowując 8 nadgodzin. Chciałby jako rekompensatę otrzymać jeden cały dzień wolny od pracy. Czy można mu w ten sposób zrekompensować nadgodziny? Jeżeli tak, to czy musi złożyć wniosek w tej sprawie?
Na mocy art. 1512 K.p. (Dz. U. z 2020 r. poz. 1320) pracodawca w zamian za czas przepracowany w godzinach nadliczbowych, na pisemny wniosek pracownika, może udzielić mu w tym samym wymiarze czasu wolnego od pracy.
Przepisy przewidują też możliwość udzielenia czasu wolnego za pracę nadliczbową także bez wniosku pracownika. Jednak w takim przypadku należy go udzielić w wymiarze o połowę wyższym niż liczba przepracowanych godzin nadliczbowych, najpóźniej do końca okresu rozliczeniowego.
W razie korzystania z czasu wolnego za pracę nadliczbową, czy to na wniosek pracownika, czy z inicjatywy pracodawcy, pracownikowi nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1512 § 3 K.p.).
W sytuacji przedstawionej w pytaniu pracownikowi można na jego wniosek udzielić całego dnia wolnego od pracy za wszystkie wypracowane nadgodziny.
Wzór wniosku o udzielenie czasu wolnego w zamian za pracę w nadgodzinach dostępny jest w serwisie druki.gofin.pl, w dziale Prawo pracy.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|