Gazeta Podatkowa nr 72 (2155) z dnia 5.09.2024
Stosowanie ruchomego i indywidualnego rozkładu czasu pracy
Przepisy prawa pracy przewidują kilka rozkładów i systemów czasu pracy, wśród których można wyodrębnić rozkłady czasu pracy cechujące się większą elastycznością. Należą do nich ruchome i indywidualne rozkłady czasu pracy, które mogą być stosowane z inicjatywy pracodawcy lub/i na wniosek pracownika. Sposób wykonywania pracy w ramach tych rozkładów jest podobny, jednak różnią się one trybem ich wprowadzenia i rozwiązaniem kwestii występowania nadgodzin.
Ruchomy czas pracy
Jednym z elastycznych rozkładów czasu pracy jest rozkład ruchomy, zwany też ruchomym czasem pracy. Może być stosowany samodzielnie lub w połączeniu z innymi systemami lub rozkładami czasu pracy. Taka ruchoma organizacja czasu pracy może być stosowana na podstawie art. 1401 K.p., zgodnie z którym ruchomy czas pracy może polegać na rozpoczynaniu pracy w:
- różnych godzinach w poszczególnych dniach tygodnia, według z góry określonego rozkładu,
- wyznaczonym przez pracodawcę przedziale czasowym, o godzinie wybranej przez pracownika.
Wprowadzenie ruchomego czasu pracy przez pracodawcę odbywa się zgodnie z art. 150 § 3 K.p. Na podstawie tego przepisu ruchomy rozkład ustala się:
- w układzie zbiorowym pracy lub w porozumieniu z zakładowymi organizacjami związkowymi; jeżeli nie jest możliwe uzgodnienie treści porozumienia ze wszystkimi zakładowymi organizacjami związkowymi, pracodawca uzgadnia treść porozumienia z organizacjami związkowymi reprezentatywnymi w rozumieniu art. 253 ust. 1 lub ust. 2 ustawy o związkach zawodowych (Dz. U. z 2022 r. poz. 854), z których każda zrzesza co najmniej 5% pracowników zatrudnionych u pracodawcy, albo
- w porozumieniu zawieranym z przedstawicielami pracowników, wyłonionymi w trybie przyjętym u danego pracodawcy - jeśli u pracodawcy nie działają zakładowe organizacje związkowe.
Zupełnie odrębną podstawą wprowadzenia ruchomego rozkładu jest art. 150 § 5 K.p., który umożliwia zastosowanie tej organizacji czasu pracy na wniosek pracownika. Nie trzeba wówczas dopełniać formalności określonych w art. 150 § 3 K.p. Wniosek pracownika nie jest wiążący dla pracodawcy. Wyjątkiem jest jednak wniosek od pracownika - rodzica dziecka z niepełnosprawnością lub w przypadku ciąży powikłanej, który, co do zasady, powinien być uwzględniony (art. 1421 K.p.).
Ruchomy rozkład a nadgodziny
Cechą charakterystyczną ruchomej organizacji czasu pracy jest to, że ponowne wykonywanie pracy w tej samej dobie pracowniczej nie stanowi pracy w godzinach nadliczbowych (art. 1401 § 4 K.p.). Jest to bardzo istotna regulacja, zwłaszcza dla pracodawcy. Może się jednak zdarzyć, że dwukrotna praca w tej samej dobie w ruchomej organizacji spowoduje wystąpienie nadgodzin. Ruchomy rozkład nie uchyla bowiem stosowania - przy rozliczaniu czasu pracy - doby pracowniczej zdefiniowanej w art. 128 K.p.
Jak wynika z powołanego przepisu, dobą pracowniczą jest okres 24 kolejnych godzin, poczynając od godziny rozpoczęcia pracy wyznaczonej zgodnie z obowiązującym pracownika rozkładem czasu pracy. Praca w tej samej dobie w ruchomej organizacji czasu pracy nie spowoduje więc wystąpienia nadgodzin, jeżeli jest podejmowana zgodnie z grafikiem obowiązującym w tym rozkładzie. Natomiast rozpoczęcie pracy o godzinie wcześniejszej niż to wynika z ruchomej organizacji czasu pracy może skutkować wystąpieniem pracy nadliczbowej. Takie stanowisko zajęło Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w piśmie udostępnionym naszemu Wydawnictwu w dniu 20 listopada 2013 r. (patrz ramka).
Ruchomy grafik w elastycznym rozkładzie
Pracownicy - rodzice dziecka do lat 8 mogą skorzystać z elastycznej organizacji pracy uregulowanej w art. 1881 K.p. Taka organizacja pracy obejmuje swoim zakresem m.in. ruchomy i indywidualny rozkład czasu pracy.
W celu skorzystania z uprawnienia przewidzianego w art. 1881 K.p. pracownik musi złożyć wniosek w tej sprawie - w postaci papierowej lub elektronicznej - ze wskazaniem wybranej przez niego formy elastycznej organizacji pracy. Wspomniany wniosek należy złożyć co najmniej na 21 dni przed planowanym rozpoczęciem pracy w ramach tej organizacji. We wniosku podaje się m.in. przyczynę konieczności skorzystania z elastycznej organizacji pracy, jej rodzaj i termin jej rozpoczęcia i zakończenia.
Wniosek o zastosowanie elastycznej organizacji pracy nie jest wiążący dla pracodawcy, jednak musi on poinformować pracownika, w postaci papierowej lub elektronicznej, o jego uwzględnieniu albo przyczynie odrzucenia. Na dopełnienie tej formalności pracodawca ma 7 dni od otrzymania wniosku. Jeżeli elastyczna organizacja pracy jest możliwa do wdrożenia, ale w innym terminie niż wskazany we wniosku, pracownik powinien zostać o tym poinformowany.
Planowanie pracy w ruchomym rozkładzie
Pracodawca planując pracę pracownikom w ruchomym rozkładzie, musi uwzględniać obowiązujące ich normy czasu pracy. Ponadto musi brać pod uwagę obowiązujący pracownika w danym okresie rozliczeniowym wymiar czasu pracy.
W związku z tym w grafiku czasu pracy w tych rozkładzie należy wskazywać dni pracy, z wyznaczeniem godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy, a w przypadku wariantu przewidującego przedział czasu, w którym pracownik decyduje o godzinie rozpoczęcia pracy - ten przedział czasowy. Trzeba też określić dni wolne z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy, a także dni wolne należne z innych tytułów, np. za pracę w niedzielę czy święto. Ponadto harmonogramy muszą uwzględniać zapewnienie pracownikowi obowiązkowych okresów odpoczynków dobowych i tygodniowych (przykład 1). Powyższe zasady znajdują zastosowanie również przy ustalaniu grafików w indywidualnym rozkładzie czasu pracy.
Indywidualny rozkład
Na pisemny wniosek pracownika pracodawca może ustalić indywidualny rozkład jego czasu pracy w ramach systemu czasu pracy, którym pracownik jest objęty (art. 142 K.p.). Ustawodawca nie przewidział w tym wypadku konieczności wprowadzania do umowy o pracę postanowień dotyczących wymienionego rozkładu. Nie jest też wymagane uzasadnienie wniosku. Pracodawca nie może wprowadzić tego rozkładu jednostronnie, tj. bez wniosku zainteresowanego pracownika.
Wykonywanie pracy w ruchomej organizacji nie może naruszać prawa pracownika do odpoczynku dobowego wynoszącego co najmniej 11 godzin i tygodniowego wynoszącego co najmniej 35 godzin.
Indywidualny rozkład czasu pracy polega najczęściej na odmiennej od pozostałych pracowników porze rozpoczynania pracy, odmiennej ilości godzin pracy w poszczególnych dniach (w ramach obowiązujących norm lub przedłużonego wymiaru dobowego) czy innym rozkładzie dni wolnych od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy.
Co ważne, w tym rozkładzie ponowne podjęcie pracy w tej samej dobie pracowniczej powoduje wystąpienie nadgodzin, jeżeli pracownik przepracował już w ramach tej doby obowiązujący go dobowy wymiar czasu pracy (przykład 2). Jest to więc inna sytuacja niż w przypadku ruchomego czasu pracy, w ramach którego ponowne podjęcie pracy w tej samej dobie generalnie nie generuje nadgodzin.
Przykład 1 Pracodawca zatrudnia pracowników na pełny etat w systemie podstawowym połączonym z ruchomym czasem pracy, w którym są ustalone różne godziny rozpoczynania pracy. Pracodawca planuje pracownikom pracę od poniedziałku do piątku w przedziale czasowym od 800 do 1800. Dniami wolnymi od pracy z tytułu przeciętnie 5-dniowego tygodnia pracy są w zakładzie soboty. Pracowników obowiązują jednomiesięczne okresy rozliczeniowe. Przykładowy rozkład czasu pracy pracownika na wrzesień 2024 r., w którym wymiar czasu pracy wynosi 168 godzin:
W zakładzie pracy obowiązuje podstawowy system czasu pracy, w ramach którego pracownicy świadczą pracę od poniedziałku do piątku, po 8 godzin na dobę, od 800 do 1600. Jeden z pracowników wystąpił z pisemnym wnioskiem o zastosowanie wobec niego indywidualnego rozkładu czasu pracy z art. 142 K.p. polegającego na rozpoczynaniu pracy w:
Wniosek swój pracownik umotywował koniecznością odwożenia chorego rodzica na rehabilitację, która rozpoczyna się o różnych godzinach. Pracodawca zaakceptował wniosek, jednak przy takiej organizacji czasu pracy z formalnego punktu widzenia wystąpią godziny nadliczbowe - we wtorek i czwartek, w których pracownik rozpocznie pracę jeszcze w poprzedniej dobie pracowniczej. Przepis art. 142 K.p. nie zawiera bowiem regulacji, iż w takich sytuacjach praca w nadgodzinach nie występuje. |
Ruchomy rozkład a nadgodziny w opinii resortu pracy "(...), jeżeli praca taka (podjęta przed godziną rozpoczęcia pracy w ruchomym rozkładzie - przyp. red.) zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który objęty jest dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego, to powinna być ona zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia dobowej normy czasu pracy. Jeżeli natomiast praca taka zostanie pracownikowi polecona do wykonania w okresie czasu, który nie jest już objęty dobą pracowniczą rozpoczętą poprzedniego dnia kalendarzowego (bowiem upłynęły już 24 godziny od rozpoczęcia przez pracownika pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w poprzednim dniu kalendarzowym), to praca taka powinna być (...) zakwalifikowana jako praca nadliczbowa wynikająca z przekroczenia przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy. (...)". Stanowisko Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej udostępnione naszemu Wydawnictwu w dniu 20 listopada 2013 r. |
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 26.06.1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 2023 r. poz. 1465 ze zm.)
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|