Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 10 (268) z dnia 10.05.2010
Czas pracy pracownicy w ciąży
Pracownica zatrudniona na pełen etat, w podstawowej organizacji czasu pracy doręczyła pracodawcy zaświadczenie o stanie ciąży. Czy przepisy prawa przewidują ograniczenia jej czasu pracy?
Czas pracy pracownicy w ciąży zasadniczo nie odbiega od czasu pracy pozostałych pracowników. Niemożliwe albo niecelowe jest natomiast zatrudnianie takiej pracownicy w niektórych szczególnych systemach tego czasu. Występują też takie stanowiska czy rodzaje prac, które mogą zobowiązywać do obniżenia czasu pracy kobiety w ciąży.
Czas pracy pracownicy w ciąży, niezależnie od zaawansowania ciąży, nie może przekraczać 8 godzin na dobę (art. 148 K.p.).
Ważne: Pracownica zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas nieprzepracowany w związku ze zmniejszeniem z uwagi na stan ciąży wymiaru jej czasu pracy w ramach obowiązującego systemu bądź rozkładu czasu pracy (art. 148 in fine K.p.). |
Pracownicy w ciąży nie wolno zatrudniać w godzinach nadliczbowych ani w porze nocnej, ani delegować bez jej zgody poza stałe miejsce pracy. Pracownicy w ciąży nie można ponadto zatrudniać w systemie przerywanego czasu pracy (art. 178 § 1 K.p.).
|
Przykład |
|
Pracownica zatrudniona przy pilnowaniu w systemie równoważnego czasu pracy przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Dotychczas pracowała w układzie 24 godziny pracy na 48 godzin wolnych, z pewnymi modyfikacjami uwzględniającymi wymiar czasu pracy w danym okresie rozliczeniowym oraz obowiązujące odpoczynki tygodniowe. Obecnie może ona wykonywać nieprzerwaną pracę tylko przez 8 godzin na dobę. Ponadto pracodawca nie może jej dopuścić do pracy w porze nocnej. W tej sytuacji powinien rozważyć zmianę obowiązującego pracownicę systemu bądź rozkładu czasu pracy. W przeciwnym przypadku będzie zobowiązany zapłacić pracownicy za 16 godzin nieprzepracowanych w każdej dniówce roboczej.
Odrębne normy ochronne przewiduje art. 176 K.p. oraz wydane na jego podstawie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 10 września 1996 r. w sprawie wykazu prac szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia kobiet (Dz. U. nr 114, poz. 545 ze zm.), dalej rozporządzenie z dnia 10 września 1996 r. Wśród wykazu prac wzbronionych kobietom, znajduje się - znacznie zaostrzony - wykaz prac wzbronionych kobietom w ciąży.
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pracy wzbronionej takiej pracownicy bez względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia lub niebezpieczne (np. prace w pozycji wymuszonej, prace wewnątrz zbiorników i kanałów), jest obowiązany przenieść pracownicę do innej pracy. W przypadku gdy przeniesienie nie jest możliwe (np. pracodawca nie dysponuje odpowiednim stanowiskiem pracy), należy zwolnić pracownicę z obowiązku wykonywania pracy z zachowaniem prawa do dotychczasowego wynagrodzenia (art. 179 § 1 i 5 K.p.).
|
Przykład |
|
Pracownica zatrudniona w laboratorium przeprowadzającym badania w kierunku chorób zakaźnych przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Pracodawca przeniósł pracownicę na czas ciąży do pracy w rejestracji. Pracownica świadczy pracę od poniedziałku do piątku w godzinach od 600 do 1400. Pozostaje to w zgodzie z przepisami z zakresu ochrony macierzyństwa.
|
Przykład |
|
Pracownica, która jest zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy przy taśmie produkcyjnej, przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Ponieważ pracodawca nie dysponuje innym stanowiskiem, które mógłby powierzyć pracownicy, skrócił jej czas pracy do 4 godzin dziennie, z zamiarem wypłaty wynagrodzenia za pełny wymiar czasu pracy. Postępowanie pracodawcy jest nieprawidłowe. Pracownica w ogóle nie może świadczyć pracy w wymuszonym rytmie i powinna być w tej sytuacji całkowicie zwolniona z obowiązku jej wykonywania.
Pracodawca zatrudniający pracownicę w ciąży przy pozostałych pracach wymienionych w rozporządzeniu, a więc przy pracach zakazanych ze względu na stopień narażenia na czynniki szkodliwe, ale nie w sposób definitywny (np. ręczne podnoszenie i przenoszenie ciężarów o masie przekraczającej określone wartości), jest obowiązany:
-
dostosować warunki pracy pracownicy do wymogów określonych rozporządzeniem lub
-
ograniczyć czas pracy aby wyeliminować zagrożenia dla zdrowia lub bezpieczeństwa pracownicy.
Jeśli dostosowanie warunków lub skrócenie czasu pracy jest niecelowe lub niemożliwe, należy pracownicę przenieść do innej pracy bądź zwolnić z obowiązku świadczenia pracy na niezbędny czas.
Ważne: Skrócenie czasu pracy bądź inne rozwiązania ograniczające dotychczasową pracę powinno mieć miejsce także wówczas, gdy przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania dotychczasowej pracy przez pracownicę w ciąży wynikają z orzeczenia lekarskiego. |
|
Przykład |
|
Pracownica zatrudniona na stanowisku fakturzystki, wykonująca pracę przy użyciu komputera, przedłożyła pracodawcy zaświadczenie o ciąży. Pracodawca nie skrócił jej czasu pracy, a jedynie na 4 godziny dziennie przeniósł ją do działu wysyłki, gdzie prowadzi ona ewidencję podawczo-odbiorczą oraz kopertuje firmową korespondencję. Łącznie pracuje zatem 8 godzin, w tym 4 godziny przy monitorze ekranowym. Powyższe pozostaje w zgodzie z przepisami prawa pracy.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|