Gazeta Podatkowa nr 100 (1454) z dnia 14.12.2017
Rekompensata za kilka godzin pracy w niedzielę
Zatrudniamy pracownika, który pracuje od poniedziałku do piątku, w godzinach od 800 do 1600. W niedzielę musiał pojechać na targi w celu zastąpienia pracownika, który nagle zachorował. Na targach przebywał (reprezentując towary firmy) w godzinach od 1100 do 1700. Pracownik nie chce dodatku, ale czas wolny. Czy należy go udzielić w wymiarze równoważnym, tj. 6 godzin?
NIE. Pracownikowi przysługuje dzień wolny za pracę w niedzielę, a nie czas wolny. Rekompensata czasem wolnym (w proporcji 1 : 1 lub 1,5 : 1) dotyczy głównie nadgodzin z przekroczenia dobowego, za które przysługuje wspomniany czas wolny lub dodatek do wynagrodzenia. Natomiast za pracę w niedzielę (o ile taka praca jest dopuszczalna w danej firmie) przysługuje w pierwszej kolejności dzień wolny. Należy go udzielić w terminie 6 dni kalendarzowych poprzedzających lub następujących po takiej "pracującej" niedzieli, a jeżeli dochowanie tego terminu nie jest możliwe, to do końca okresu rozliczeniowego (art. 15111 K.p.). Jeżeli nawet w tym terminie nie będzie możliwe udzielenie dnia wolnego, pracownikowi przysługuje dodatek do wynagrodzenia w wysokości 100% za każdą godzinę pracy w niedzielę.
Należy podkreślić, że za pracę w niedzielę przysługuje cały dzień wolny, niezależnie od ilości godzin faktycznie przepracowanych w tym dniu. Pracodawca ani pracownik nie mają możliwości wyboru, która z form rekompensaty (tj. dzień wolny albo dodatek) będzie zastosowana w danej sytuacji. Obligatoryjnie w pierwszej kolejności należy udzielić pracownikowi dnia wolnego i dopiero gdy nie jest to możliwe, wypłacić dodatek.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|