Gazeta Podatkowa nr 68 (1525) z dnia 23.08.2018
Rozkład czasu pracy w systemie zadaniowym
Chcemy zatrudnić pracownika w systemie zadaniowym. Jak ustalić, kiedy zaczyna się w takim systemie doba pracownicza i kiedy mają miejsce nadgodziny? Czy za pracę w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy (w naszym zakładzie jest to sobota) należy udzielić pracownikowi w systemie zadaniowym innego dnia wolnego od pracy?
System zadaniowy, o którym mowa w pytaniu, może być stosowany w przypadkach uzasadnionych rodzajem pracy lub jej organizacją albo miejscem wykonywania pracy (art. 140 Kodeksu pracy - Dz. U. z 2018 r. poz. 917 ze zm.). W systemie zadaniowym pracodawca - w porozumieniu z pracownikiem - ustala czas niezbędny do wykonania przez pracownika powierzonych mu zadań. Powinny być one tak ustalone, aby były obiektywnie możliwe do wykonania w ramach norm czasu pracy określonych w art. 129 K.p. Planowanie pracy w systemie zadaniowym odbywa się więc z uwzględnieniem norm wynoszących 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Jeżeli zakres zadań w systemie zadaniowym ustalony jest prawidłowo, tj. mieści się w granicach ww. norm, przyjmuje się, że pracownik pracuje zgodnie z tymi normami, w związku z czym nie występują nadgodziny. W omawianym systemie pracodawca nie ustala rozkładu czasu pracy. To pracownik decyduje, w jakich dniach i w jakich godzinach wykona wyznaczone mu zadania. W tym kontekście nie ma znaczenia, o której godzinie pracownik rozpocznie pracę (rozpocznie dobę pracowniczą). Nie jest też istotne, czy ma to miejsce w dniu wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nawet jeżeli pracownik realnie podejmie pracę w takim dniu, pracodawca nie będzie miał obowiązku udzielenia mu za nią innego dnia wolnego.
System zadaniowy wprowadza się, jeżeli pracodawca nie ma możliwości bieżącej kontroli (ewidencjonowania) godzin pracy lub jest to znacznie utrudnione.
W praktyce system zadaniowy wprowadza się w odniesieniu do pracowników, którzy w większości pracują "w terenie", np. przedstawicieli handlowych, serwisantów. W przypadku wykonywania pracy mobilnej trudniej jest bowiem wykonywać pracę w sztywno określonym przedziale czasowym. Pracodawca ma też realnie mniejszą możliwość kontroli czasu pracy. Jeżeli natomiast pracownik ma stacjonarne stanowisko pracy oraz możliwość wykonywania pracy na tym stanowisku w określonych godzinach (rozkładzie), wprowadzenie systemu zadaniowego jest mało zasadne.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|