Gazeta Podatkowa nr 75 (907) z dnia 17.09.2012
Maksymalny tygodniowy czas pracy
Zatrudniamy pracowników w podstawowych normach czasu pracy. Czasami zostają oni po godzinach, a w ostatnim okresie praca w nadgodzinach nasiliła się. Ile wynosi tygodniowy limit godzin nadliczbowych i z jakiej podstawy prawnej on wynika?
Przepisy prawa pracy nie ustanawiają tygodniowego limitu godzin nadliczbowych, a jedynie regulują kwestię tygodniowego czasu pracy. O limicie godzin nadliczbowych jest mowa w Kodeksie pracy, ale w odniesieniu do roku kalendarzowego.
Przepis art. 131 K.p. ustanawiający maksymalny tygodniowy czas pracy wprowadza tzw. normę łączoną czasu pracy (wyłączona jest z niej jedynie kadra zarządzająca). Wlicza się do niej godziny pracy wynikające z rozkładu danego pracownika, a także godziny pracy nadliczbowej. Zgodnie z tą uwagą tygodniowy czas pracy łącznie z nadgodzinami nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin w przyjętym okresie rozliczeniowym. Skoro ustawodawca określił, że tygodniowy czas pracy pracownika nie może przekraczać przeciętnie 48 godzin, oznacza to, że w jednym tygodniu praca może być świadczona przez ponad 48 godzin, a w innym (w danym okresie rozliczeniowym) na poziomie normy. Nie spowoduje ona wówczas naruszenia normy łączonej.
Czym innym jest roczny limit godzin nadliczbowych. Liczba godzin nadliczbowych przepracowanych w związku ze szczególnymi potrzebami pracodawcy nie może przekroczyć dla poszczególnego pracownika 150 godzin w roku kalendarzowym (260 dla kierowcy). Jednak w układzie zbiorowym pracy lub w regulaminie pracy albo w umowie o pracę, jeżeli pracodawca nie jest objęty układem zbiorowym pracy lub nie jest obowiązany do ustalenia regulaminu pracy, jest dopuszczalne ustalenie innej liczby godzin nadliczbowych w roku kalendarzowym. Może więc ona zostać podwyższona.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|