Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 20 (326) z dnia 10.10.2012
Godziny nadliczbowe w przerywanym czasie pracy
Zatrudniamy w hotelu pracowników w systemie przerywanego czasu pracy od 600 do 1900. Planowana przerwa trwa 5 godzin. Czy w razie szczególnych potrzeb pracodawcy można zlecić im pracę w godzinach nadliczbowych w trakcie tej przerwy?
Zlecenie pracy nadliczbowej wykonywanej podczas niewliczanej do czasu pracy harmonogramowej przerwy jest dopuszczalne.
Jak wynika z art. 139 K.p. system przerywanego czasu pracy może być stosowany, jeśli jest to uzasadnione rodzajem pracy lub jej organizacją. Wskazany system organizacji pracy polega na udzielaniu pracownikom według z góry ustalonego rozkładu, jednej przerwy w pracy w ciągu doby, trwającej nie dłużej niż 5 godzin, przy zachowaniu 8-godzinnej normy dobowej oraz przeciętnie 40-godzinnej normy tygodniowej. Przerwa nie jest wliczana do czasu pracy, a za czas jej trwania pracownikowi przysługuje prawo do wynagrodzenia w wysokości połowy wynagrodzenia należnego za czas przestoju, określonego w art. 81 K.p. System przerywanego czasu pracy nie może być stosowany do pracowników zatrudnionych w równoważnych normach czasu pracy, w ruchu ciągłym, w systemie weekendowym oraz skróconego tygodnia pracy. Natomiast pracą w godzinach nadliczbowych jest praca ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar tego czasu. Jest ona zlecana pracownikowi w czasie, w którym nie miał już pozostawać w dyspozycji pracodawcy.
Ważne: Pracodawca może zlecić wykonywanie pracy w nadgodzinach podczas przerwy wynikającej z zastosowanej organizacji czasu pracy będącej dla pracownika czasem wolnym, bez względu na przesłanki uzasadniające jej polecenie. |
Za pracę nadliczbową pracownik otrzyma oprócz normalnego wynagrodzenia, dodatek w wysokości 50% (w nielicznych przypadkach - 100%) lub zostanie mu udzielony czas wolny od pracy. Pracownikowi nie przysługuje natomiast wynagrodzenie przestojowe za godziny przepracowane podczas przerwy, która danego dnia albo nie wystąpiła, albo została skrócona.
Praca nadliczbowa może zostać zlecona również po zakończeniu dnia pracy, jednak z gwarancją zapewnienia nieprzerwanego 11-godzinnego okresu odpoczynku dobowego. Ograniczenie to nie dotyczy pracy w godzinach nadliczbowych ze względu na konieczność prowadzenia akcji ratowniczej albo usunięcia awarii. Praca w godzinach nadliczbowych z tych przyczyn może naruszać odpoczynek dobowy, przy czym pracownikowi przysługuje równoważny okres odpoczynku do końca okresu rozliczeniowego.
Przykład |
Pracownicy zatrudnionej w hotelu w charakterze pokojówki, wykonującej czynności w systemie przerywanego czasu pracy (od 600 do 1000 i od 1500 do 1900), polecono podczas trwającej 5 godzin przerwy przygotowanie pokoi dla nowych gości hotelowych.
Jeśli pracownica świadczyła pracę przez cały okres przerwy, a następnie wykonywała pracę zgodnie z rozkładem do 1900, to pracowała w danym dniu przez 13 godzin, z czego 5 godzin w ramach pracy nadliczbowej, przekraczającej normę dobową.
Zlecenie pracownicy pracy nadliczbowej ze względu na szczególne potrzeby pracodawcy po 1900 byłoby w tym przypadku niedopuszczalne, co wynika z wyliczenia: 24 godz. - 11 godz. odpoczynku = 13 godz.; 4 godz. pracy + 5 godz. przerwy + 4 godz. pracy = 13 godz.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|