Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 3 (333) z dnia 1.02.2013
Kompensata pracy w wolną sobotę
W firmie obowiązuje podstawowy system czasu pracy, a soboty są dniami wolnymi w pięciodniowym tygodniu pracy. Czy jeśli powierzymy pracownikowi pracę w wolną sobotę, to udzielając czasu wolnego należy jego wymiar zwiększyć o połowę?
Pracownikowi w zamian za pracę w sobotę (albo inny dzień wolny od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy), przysługuje dzień wolny od pracy.
Zasady kompensaty pracy w dniu wolnym reguluje art. 1513 K.p. Norma ta stanowi, że pracownikowi, który ze względu na konieczność świadczenia pracy nadliczbowej wykonywał pracę w dniu wolnym od pracy z tytułu rozkładu czasu pracy w pięciodniowym tygodniu pracy przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy udzielony w tym samym okresie rozliczeniowym, w terminie uzgodnionym z pracownikiem. Dzień wolny przysługuje nawet wówczas, gdy liczba godzin przepracowanych w takim dniu jest niższa od dniówki danego pracownika. Wskazana norma nie przewiduje odstępstwa od zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Nie określa też wysokości dodatku za tę pracę, ponieważ praca w takim dniu może mieć charakter jedynie incydentalny. Jest bowiem dopuszczalna tylko jako praca nieplanowana i spowodowana przesłankami uzasadniającymi zlecenie pracy nadliczbowej, o czym piszemy w temacie 1 niniejszego rozdziału.
W przypadku gdy pracodawca zleci wykonywanie pracy w dniu wyznaczonym jako wolny z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, wówczas pracownikowi w zamian przysługuje inny (cały) dzień wolny od pracy udzielony do końca okresu rozliczeniowego.
Przykład |
Pracownik zatrudniony jako elektryk został wezwany w wolną od pracy sobotę w celu usuwania awarii w nowo budowanym budynku. Praca była wykonywana przez 6 godzin.
Za pracę w tym dniu udzielono pracownikowi całego dnia wolnego od pracy w najbliższy poniedziałek zachowując w okresie rozliczeniowym zasadę przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy.
Jeśli praca zlecona w wolną sobotę nie została zrekompensowana dniem wolnym w okresie rozliczeniowym, a ponadto spowodowała przekroczenie przeciętnej tygodniowej normy czasu pracy, pracownikowi przysługuje oprócz normalnego wynagrodzenia za tę pracę także dodatek w wysokości 100% wynagrodzenia (art. 1511 § 2 K.p.). Gdyby praca w takim dniu spowodowała też przekroczenie normy dobowej, wówczas wynagrodzenie za takie godziny należy, zgodnie z art. 1511 § 1 pkt 2 K.p., zwiększyć o 50% dodatek.
Przykład |
Pracownikowi zatrudnionemu w systemie podstawowym polecono wykonywanie pracy w wolną sobotę przez 12 godzin. Ponieważ praca w tym dniu przekraczała normę dobową, to za 4 godziny przepracowane ponad tę normę (12 godz. - 8 godz.) przysługuje pracownikowi oprócz normalnego wynagrodzenia 50% dodatek (albo czas wolny, w zależności kto wystąpił z inicjatywą jego udzielenia w stosunku 1 : 1 lub 1,5 : 1). Za pozostałe 8 godzin pracy należy udzielić dnia wolnego od pracy w okresie rozliczeniowym. Jeżeli pracownik nie otrzymał dnia wolnego w tym okresie, niezbędne jest ustalenie czy nie doszło do przekroczenia normy średniotygodniowej. Przy dokonywaniu obliczeń od liczby godzin branych pod uwagę przy ustalaniu przekroczenia normy średniotygodniowej odejmuje się 4 godziny opłacone 50% dodatkiem.
Wyjaśniamy ponadto, że za dzień wolny od pracy udzielony w zamian za pracę w sobotę albo w innym dniu wolnym od pracy wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym wynagrodzenie nie przysługuje, bez względu na sposób określenia płacy (stawką godzinową czy miesięczną).
W sytuacji gdy pracownik zostanie wezwany do pracy w dzień wolny z omawianego tytułu na kilka godzin, udzielenie mu innego dnia wolnego nie może spowodować obniżenia wynagrodzenia. Jeśli pracodawca zleci pracownikowi w dzień wolny od pracy mniejszą liczbę godzin pracy niż norma dobowa, to obowiązany jest zapłacić za pozostałą część takiego dnia roboczego wynagrodzenie przestojowe za czas niedopracowany. Wynika to z zasady, że pracodawca ponosi finansowe ryzyko prowadzenia działalności gospodarczej i nie może przerzucić go na pracownika.
Przykład |
Pracownik zatrudniony w systemie podstawowym, wynagradzany stawką godzinową został wezwany do pracy w wolną sobotę (19 stycznia br.) na 4 godziny. Pracodawca udzielił mu w zamian dnia wolnego od pracy w najbliższy wtorek (22 stycznia br.). Wymiar czasu pracy na styczeń 2013 r. wynosił 176 godzin, a pracownik (z powodu zmienionego rozkładu) wypracował 4 godziny mniej. Wynagrodzenie otrzyma jednak za wszystkie 176 godzin.
Zwracamy uwagę! Zgodnie z art. 281 pkt 5 K.p. nieudzielenie dnia wolnego z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy może zostać uznane za wykroczenie przeciwko prawom pracownika.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|