Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (373) z dnia 1.10.2014
Rozliczenie czasu pracy pracownika przebywającego w podróży służbowej
Dwóch pracowników zostało skierowanych w podróż służbową. Obaj są zatrudnieni w systemie podstawowym wykonując pracę od 700 do 1500. Czas przejazdu pierwszego pracownika objął całą dniówkę roboczą i dopiero po jej zakończeniu zostało wykonane zadanie służbowe. Drugi z pracowników udał się w podróż służbową w ciągu dnia docierając na miejsce delegowania o 1700 i następnie przez dwie godziny wykonywał pracę. Czy w tych okolicznościach wystąpiła praca nadliczbowa?
Rozliczając czas pracy w ramach podróży służbowych należy mieć na względzie, iż zarówno dojazd, jak i powrót z miejsca delegowania nie jest wliczany do czasu pracy. Wyjątkiem jest sytuacja, w której przejazd przypada w ramach tzw. normalnych godzin pracy lub podczas niego pracownik wykonuje pracę (np. kierowca). Odbywanie podróży służbowej w godzinach pracy powoduje, iż czas przejazdu należy traktować jako czas pracy. Jeżeli zatem czas podróży trwał 8 godzin i wszystkie te godziny przypadały w harmonogramowym czasie pracy, praca wykonywana po tych godzinach będzie pracą nadliczbową.
Ważne: Rozliczanie czasu pracy pracownika skierowanego w podróż służbową powinno odbywać się z uwzględnieniem rozkładu czasu pracy, obowiązującego w stałym miejscu pracy. |
Jeśli pracownik pracujący w podstawowym systemie czasu pracy rozpoczyna podróż służbową, która trwa 8 godzin i przebiega w godzinach harmonogramowych, czas podróży będzie wliczany do czasu pracy ze wszystkimi tego konsekwencjami. Nie ma znaczenia czy w trakcie podróży pracownik świadczył pracę, czy nie.
Podróż służbowa (czas przejazdu) przypadająca poza harmonogramowym czasem pracy nie jest pracą w godzinach nadliczbowych za wyjątkiem godzin faktycznie przepracowanych w związku z wykonywaniem zadania służbowego. Należy je rozliczyć na takich samych zasadach jak godziny nadliczbowe, które występują w miejscu stałej pracy. Niezbędne jest jednak wykazanie przez pracownika faktu świadczenia pracy.
Przykład |
Dwóch pracowników odbyło podróż służbową w piątek. Obaj, zgodnie z rozkładem czasu pracy, wykonują pracę od poniedziałku do piątku od 700 do 1500. Pierwszy wyjechał w podróż o 700, na miejsce dotarł o 1500, a następnie wykonywał pracę do 1800. Drugi wyjechał w podróż o 1000, na miejsce dotarł o 1700 i następnie przez dwie godziny wykonywał pracę.
Czas przejazdu do miejsca docelowego pierwszego pracownika pokrywał się z godzinami rozkładowej pracy, należy więc przyjąć następujące rozliczenie czasu pracy:
- 700-1500 - podróż w normalnym czasie pracy wliczana do czasu pracy,
- 1500-1800 - 3 godziny pracy nadliczbowej.
W przypadku drugiego pracownika:
- 700-1500 - czas pracy (w tym czas podróży wliczany do czasu pracy od 1000 do 1500),
- 1500-1700 - czas przejazdu poza harmonogramowym czasem pracy - niewliczany do czasu pracy,
- 1700-1900 - czas pracy (2 godz. pracy nadliczbowej).
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|