Gazeta Podatkowa nr 86 (1127) z dnia 27.10.2014
Praca na zmiany nie może naruszać doby pracowniczej
W naszej firmie praca odbywa się w systemie podstawowym na dwie zmiany, przy czym w środku dnia te zmiany zazębiają się. Pracownicy przychodzą jednego dnia na wcześniejszą, a następnego dnia na późniejszą godzinę, tj. przejście na inną zmianę następuje każdego kolejnego dnia. Czy jest to prawidłowa organizacja czasu pracy?
NIE. Przedstawiona organizacja czasu pracy powoduje występowanie pracy nadliczbowej. Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy, w przyjętym w zakładzie okresie rozliczeniowym (art. 129 § 1 K.p.). Dla celów rozliczania czasu pracy przez dobę należy rozumieć 24 kolejne godziny, poczynając od godziny, w której pracownik rozpoczyna pracę zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy (art. 128 § 3 K.p.). Natomiast pracą nadliczbową jest praca wykonywana ponad obowiązujące pracownika normy czasu pracy, a także ponad przedłużony dobowy wymiar czasu pracy, wynikający z obowiązującego pracownika systemu i rozkładu czasu pracy (art. 151 § 1 K.p.).
Należy podkreślić, że ustalenia, czy doszło do pracy w nadgodzinach z przekroczenia dobowego dokonuje się zawsze w odniesieniu do danej doby pracowniczej (z wyjątkiem pracy w ruchomym systemie czasu pracy). W świetle powyższego, organizacja czasu pracy przedstawiona w pytaniu (przy założeniu, że nie jest stosowany ruchomy rozkład czasu pracy) w wielu wypadkach powoduje występowanie pracy nadliczbowej.
Przykład W zakładzie pracy, zatrudniającym pracowników w podstawowych normach czasu pracy (z sobotą jako dniem wolnym z tytułu przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy), obowiązują dwie zmiany: I od 600 do 1400 i II od 1100 do 1900. Pracownicy wyznaczeni do poszczególnych zmian pracują naprzemiennie, jednego dnia od godzin porannych, a następnego od przedpołudniowych. Taka organizacja czasu pracy jest nieprawidłowa. Jeśli np. pracownik pracuje w poniedziałek od godziny 1100, to jego doba pracownicza upływa we wtorek o godzinie 1100. Rozpoczęcie pracy we wtorek o godz. 600 oznacza przepracowanie 5 godzin nadliczbowych (od godz. 600 do 1100). Korekta przyjętego rozkładu poprzez przyjęcie np. że naprzemienność pracy ma charakter tygodniowy, tj. określony zespół (brygada) pracowników pracuje jeden tydzień na I zmianę, a kolejny na II zmianę, pozwoli zachować zasady obowiązujące w zakresie prawidłowego planowania czasu pracy. |
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|