Gazeta Podatkowa nr 19 (1164) z dnia 5.03.2015
Wprowadzenie w firmie pracy zmianowej
Od marca br. pracodawca zmienia organizację pracy: z pracy na jedną zmianę na dwie zmiany. W firmie obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy. Czy obecnie wymagane będą grafiki pracy? Jeżeli tak, to jak prawidłowo zaplanować w nich pracę?
Przepisy Kodeksu pracy dopuszczają pracę zmianową w każdym systemie czasu pracy (art. 146 K.p.). Jeżeli w sytuacji przedstawionej w pytaniu będą zachodziły rotacje pracowników na poszczególnych zmianach, konieczne będzie sporządzanie rozkładów czasu pracy. Rozkład czasu pracy danego pracownika należy sporządzić w formie pisemnej lub elektronicznej. Może on obejmować okres krótszy niż okres rozliczeniowy, ale nie krótszy niż 1 miesiąc. Rozkład czasu pracy przekazuje się pracownikowi co najmniej na 1 tydzień przed rozpoczęciem pracy w okresie, na który został on sporządzony (art. 129 § 3 K.p.).
Podstawą planowania pracy pracowników jest prawidłowo ustalony wymiar czasu pracy, w trybie określonym w art. 130 K.p. Przy układaniu rozkładów należy zachować obowiązujące normy czasu pracy, odpoczynki dobowe i tygodniowe, a także przestrzegać doby pracowniczej. Pracodawca musi też pamiętać, że pracowników obowiązuje zasada przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy, której należy bezwzględnie przestrzegać przy organizowaniu pracy. Jeżeli praca zmianowa będzie miała też miejsce w niedziele i święta, pracodawca będzie zobowiązany wyznaczyć dni wolne za pracę w takich dniach, w sposób określony w art. 15111 K.p. Ponadto pracownik pracujący w niedziele powinien korzystać co najmniej raz na 4 tygodnie z niedzieli wolnej od pracy (art. 15112 K.p.). Jeżeli w zakładzie nie została do tej pory określona pora nocna, to należy ją wskazać dla potrzeb ewentualnej wypłaty dodatków nocnych.
www.KodeksPracy.pl - Czas pracy:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.Czas-Pracy.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
02.12.2024 (poniedziałek)
10.12.2024 (wtorek)
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|