Gazeta Podatkowa nr 73 (1844) z dnia 13.09.2021
Ustalanie wynagrodzenia za czas wykonywania badań profilaktycznych
Pracownica została skierowana na badania kontrolne, które wykonywała przez 6 godzin. Na jej wynagrodzenie składa się stała pensja zasadnicza i zmienna miesięczna premia regulaminowa. Czy należy wyliczyć wynagrodzenie ze składników zmiennych za czas przeprowadzania badań (bo słyszeliśmy, że w takiej sytuacji nie trzeba przeliczać płacy)?
W mojej ocenie, w sytuacji przedstawionej w pytaniu pracodawca powinien wyodrębnić wynagrodzenie ze składników zmiennych, przysługujące za czas wykonywania badań.
Badania profilaktyczne, w tym kontrolne, przeprowadzane są w miarę możliwości w godzinach pracy i na koszt pracodawcy. Za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzaniem tych badań pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia (art. 229 § 3 K.p.). Przy jego wyliczaniu zastosowanie znajduje rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej w sprawie sposobu ustalania wynagrodzenia w okresie niewykonywania pracy... (Dz. U. z 2017 r. poz. 927), zwane rozporządzeniem wynagrodzeniowym.
Jak stanowi § 5 ww. rozporządzenia, przy ustalaniu wynagrodzenia za czas zwolnienia od pracy oraz za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia, stosuje się zasady obowiązujące przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop. Przy czym składniki zmienne oblicza się z miesiąca, w którym przypadło zwolnienie od pracy lub okres niewykonywania pracy.
Ujednolicone przepisy z zakresu prawa pracy, dostępne są w serwisie www.przepisy.gofin.pl.
Zasygnalizowana w pytaniu wątpliwość (czy wyliczać wynagrodzenie ze składników zmiennych) być może związana jest ze stanowiskiem Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii z dnia 16 września 2020 r., udostępnionym naszemu Wydawnictwu. Ministerstwo uznało w nim, że: "(...) powyższej regulacji (§ 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego - przyp. red.) nie stosuje się przy ustalaniu wynagrodzenia pracownika (...) za czas niewykonywania pracy w związku z przeprowadzanymi badaniami lekarskimi (...)". Zdaniem resortu taka nieobecność jest wliczana do czasu pracy i traktowana tak, jak czas jej wykonywania. W związku z tym nie ma potrzeby przeliczania wynagrodzenia, w tym ustalania go ze składników zmiennych. W mojej ocenie jest to jednak pogląd za daleko idący.
Należy zauważyć, że w art. 229 § 3 K.p. mowa jest wyraźnie o czasie niewykonywania pracy w związku z wykonywaniem badań, za który pracownik zachowuje prawo do wynagrodzenia. Koresponduje to z brzmieniem § 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego, który określa metodykę wyliczania wynagrodzenia m.in. za czas niewykonywania pracy, gdy przepisy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia. Wskazuje to na zasadność stosowania w omawianej sytuacji § 5 rozporządzenia wynagrodzeniowego.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|