Gazeta Podatkowa nr 90 (1547) z dnia 8.11.2018
Zajęcie wynagrodzenia a kwota wolna od potrąceń
Pracodawca otrzymał od komornika pismo o zajęciu wynagrodzenia za pracę, z jednoczesnym wezwaniem do dokonywania potrąceń. Pracownik, którego dotyczy to zajęcie, dopiero rozpoczął w firmie pracę i otrzymuje wynagrodzenie minimalne, czyli 2.100 zł. Czy przy zajęciu niealimentacyjnym nie mogę nic potrącić z jego wynagrodzenia? Czy informację w tej sprawie należy przekazać komornikowi?
Jeżeli zajęcie komornicze wynagrodzenia za pracę dotyczy potrąceń niealimentacyjnych, a pracownik otrzymuje minimalne wynagrodzenie za pracę, pracodawca nie ma możliwości dokonać jakiegokolwiek potrącenia. Kwota do wypłaty jest wtedy równa kwocie wolnej, a ta w myśl kodeksowych przepisów o ochronie wynagrodzenia za pracę jest wolna od potrącenia.
Jak wynika z art. 87 § 1 K.p., z wynagrodzenia za pracę, po odliczeniach składkowo-podatkowych, podlegają potrąceniu m.in. sumy egzekwowane na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. Potrąceń niealimentacyjnych dokonuje się do wysokości połowy wynagrodzenia. Ponadto przy potrącaniu należności innych niż świadczenia alimentacyjne należy pracownikowi pozostawić kwotę wolną od potrąceń w wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, po odliczeniach składkowo-podatkowych (art. 871 § 1 pkt 1 K.p.). Kwota wolna ulega zmniejszeniu tylko wtedy, gdy pracownik jest zatrudniony na część etatu.
W przypadku gdy pracodawca nie ma możliwości dokonania potrącenia z wynagrodzenia pracownika, jest obowiązany pisemnie poinformować o tym fakcie komornika, który dokonał zajęcia wynagrodzenia za pracę, zgodnie z art. 882 Kodeksu postępowania cywilnego (Dz. U. z 2018 r. poz. 1360 ze zm.).
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|