Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 12 (318) z dnia 10.06.2012
Dopuszczalność wypłaty wynagrodzenia na dwa rachunki bankowe pracownika
Jeden z pracowników podpisując zgodę na przekazywanie wynagrodzenia na konto bankowe złożył jednocześnie wniosek aby wynagrodzenie zasadnicze oraz pozostałe składniki były przelewane na konta prowadzone w różnych bankach. Czy można przekazywać wynagrodzenie pracownika na dwa konta, a jeśli tak, to kto ponosi koszty drugiego przelewu?
Pracodawca może uwzględnić wniosek pracownika i przekazywać jego podzielone w żądany sposób wynagrodzenie na więcej niż jedno konto bankowe. Koszty przelewu na jedno z kont obowiązany jest ponieść pracodawca. Kwestię kosztów kolejnego przelewu strony umowy o pracę mogą uregulować w dowolny sposób.
W zasadzie wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacane do rąk własnych pracownika (wypłata w kasie zakładu pracy). Obowiązek wypłacenia wynagrodzenia może być jednak spełniony w inny sposób, jeśli tak stanowi układ zbiorowy pracy lub pracownik uprzednio wyrazi na to zgodę na piśmie (art. 86 § 3 K.p.). Ten inny tryb może mieć formę przelewu na wskazany przez pracownika rachunek bankowy lub pieniężnego przekazu pocztowego. W zakładzie, w którym nie obowiązuje układ zbiorowy pracy na przekazywanie wynagrodzenia na rachunek bankowy wymagana jest pisemna zgoda pracownika.
Przykład |
Pracownik podejmując pracę od 1 kwietnia 2012 r. podał pracodawcy numer rachunku bankowego, jednak nie składał pisemnego oświadczenia o wyrażeniu zgody na przelewanie wynagrodzenia na konto. W firmie obowiązuje układ zbiorowy pracy.
Wynagrodzenia są przelewane na konta pracowników na mocy postanowień układu zbiorowego pracy. W takiej sytuacji zgoda pracownika na powyższe nie jest wymagana.
W sytuacji gdy zakład nie jest objęty układem regulującym omawiane kwestie, samo oświadczenie pracownika zawierające numer rachunku jest niewystarczające aby dokonać przelewu wynagrodzenia na to konto. Pracodawca powinien mieć w aktach osobowych pracownika jednoznaczny jego wniosek w tej sprawie.
Ważne: Nie ma przeszkód prawnych aby pracodawca zgodnie z wnioskiem pracownika podzielił wynagrodzenie i przekazywał jego składniki na różne konta albo częściowo na konto, a częściowo do rąk pracownika. Kwestia ta pozostaje do uznania pracodawcy. |
Jeśli pracodawca wyrazi zgodę, powinien zażądać od pracownika wskazówek co do wysokości kwot przekazywanych na poszczególne rachunki oraz daty, od której wynagrodzenie ma być w ten sposób wypłacane.
Jest zasadą, że koszty przelewu wynagrodzeń na rachunek bankowy ponosi pracodawca. To on jest bowiem zobowiązany do wypłaty wynagrodzenia w miejscu, terminie i czasie określonych w regulaminie pracy lub w innych przepisach prawa pracy (art. 86 K.p.). Reguła ta jednak obejmuje przelew wynagrodzenia na jedno podane przez pracownika konto. Przepisy prawa pracy o wynagrodzeniu nie wyjaśniają kwestii kosztu przelewów bankowych w okolicznościach przedstawionych w pytaniu. W tej sytuacji, jeśli pracodawca zgodził się z wnioskiem pracownika może ponosić koszty z tym związane.
Zwracamy uwagę! Dopuszczalne jest również obciążenie kosztami kolejnego przelewu zainteresowanego pracownika, jednak tylko za jego pisemną zgodą.
Przykład |
Pracownik, który otrzymuje co miesiąc wynagrodzenie zasadnicze w stałej kwocie 3.200 zł + 1.400 zł dodatku funkcyjnego złożył wniosek o przekazywanie od 1 czerwca 2012 r. poszczególnych składników wynagrodzenia na dwa różne rachunki bankowe. Pracodawca wyraził zgodę na dokonywanie przelewów na własny koszt, co pozostaje w zgodzie z przepisami prawa.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|