Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 14 (320) z dnia 10.07.2012
Wypłata ekwiwalentu za urlop i odprawy dla pracownicy przechodzącej na rentę
1) Pracownica, z którą rozwiążemy umowę na podstawie art. 53 K.p. nabyła prawo do ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy. Czy w jego podstawie należy uwzględnić przeprowadzoną w zakładzie dla wszystkich pracowników podwyżkę płac? Nadmieniamy, że pracownica otrzymywała wynagrodzenie za pracę ustalone w stałej stawce miesięcznej, a ponadto dodatek za staż pracy.
Pracownik, który w związku z rozwiązaniem stosunku pracy nie wykorzystał przysługującego mu urlopu, ma prawo do ekwiwalentu pieniężnego za ten urlop (art. 171 § 1 K.p.).
Przy ustalaniu wysokości ekwiwalentu zastosowanie mają regulacje rozporządzenia urlopowego. Zgodnie z § 15 ww. rozporządzenia, składniki wynagrodzenia, określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości uwzględnia się przy ustalaniu ekwiwalentu w wysokości należnej w miesiącu nabycia prawa do tego ekwiwalentu.
Przykład |
Od 1 marca br. wobec ogólnozakładowej podwyżki płac pracownicy przyznano o 5% wyższe wynagrodzenie, mimo że korzystała w tym czasie ze zwolnienia lekarskiego. Po wyczerpaniu okresu zasiłkowego, co nastąpiło 2 lipca br. rozwiązano z pracownicą umowę o pracę.
Obliczając wysokość ekwiwalentu za urlop, pracodawca przyjął wynagrodzenie należne w lipcu br., czyli uwzględniające podwyżkę.
2) Czy pracownicy, o której mowa w poprzednim pytaniu, będzie przysługiwała odprawa, jeśli ZUS przyzna jej rentę?
Tak, chyba że wcześniej otrzymała takie świadczenie.
Odprawa emerytalno-rentowa jest jednorazowym świadczeniem o charakterze powszechnym wypłacanym w wysokości jednomiesięcznego wynagrodzenia pracownikowi spełniającemu warunki uprawniające do emerytury lub do renty z tytułu niezdolności do pracy, którego stosunek pracy ustał w związku z przejściem na emeryturę lub rentę (art. 921 K.p.). Przy czym korzystniej wysokość odprawy mogą regulować przepisy obowiązujące w danej branży albo wewnątrzzakładowe. "Jednorazowość" świadczenia polega na tym, że pracownik, który otrzymał odprawę z danego tytułu, nie może ponownie nabyć do niej prawa. Roszczenie o jej wypłatę jest wymagalne od dnia rozwiązania umowy o pracę z uprawnionym do niej pracownikiem (por. wyrok SN z dnia 9 kwietnia 1998 r., sygn. akt I PKN 508/97, OSNP 1999/9/267). Odprawa przysługuje pracownikowi z mocy prawa i nie jest wymagane składanie w tej sprawie wniosku przez pracownika. Nie ma również znaczenia charakter renty (stała czy okresowa).
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|