Ubezpieczenia i Prawo Pracy nr 19 (325) z dnia 1.10.2012
Brak uprawnień do dodatku wyrównawczego dla pracownika w wieku przedemerytalnym
Od 1 października 2012 r. zostanie wprowadzony w firmie nowy, mniej korzystny dla pracowników regulamin wynagradzania. Czy pracownikom w wieku przedemerytalnym będzie przysługiwał dodatek wyrównawczy?
Zmiana warunków wynagradzania pracownika określonych w umowie o pracę może nastąpić albo za zgodą stron w trybie porozumienia zmieniającego albo w drodze wypowiedzenia warunków płacy (wypowiedzenia zmieniającego).
Ukonstytuowana w art. 39 K.p. ochrona polega na tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę pracownikowi, któremu brakuje nie więcej niż 4 lata do osiągnięcia wieku emerytalnego, jeżeli okres zatrudnienia umożliwia mu uzyskanie prawa do emerytury z osiągnięciem tego wieku. Aktualnie ochrona wynikająca ze wskazanej normy dotyczy kobiet, które mają ukończone 56 lat i mężczyzn po ukończeniu 61 lat (4 lata przed powszechnym wiekiem emerytalnym) uniemożliwiając pracodawcy dokonanie zarówno definitywnego wypowiedzenia stosunku pracy, jak i stosownie do art. 42 § 1 K.p., wypowiedzenia warunków pracy lub płacy (wypowiedzenia zmieniającego). Pracodawca może jednak, w myśl art. 43 K.p., wypowiedzieć warunki pracy lub płacy pracownikowi chronionemu art. 39 K.p., gdy wypowiedzenie stało się konieczne ze względu na:
- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących ogółu pracowników,
- wprowadzenie nowych zasad wynagradzania dotyczących tej grupy zatrudnionych, do której należy pracownik,
- stwierdzoną orzeczeniem lekarskim utratę zdolności do wykonywania dotychczasowej pracy,
- niezawinioną przez pracownika utratę uprawnień koniecznych do wykonywania pracy.
Ważne: W sytuacji gdy pracodawca wprowadza nowe zasady wynagradzania dla wszystkich zatrudnionych, ochrona pracownika w wieku przedemerytalnym przed wypowiedzeniem zmieniającym nie obowiązuje. |
Wypłacanie dodatków wyrównawczych pracownikom w wieku przedemerytalnym przewiduje ustawa o zwolnieniach grupowych. Przepisy tego aktu prawnego stosuje się tylko w razie konieczności rozwiązania przez pracodawcę zatrudniającego co najmniej 20 pracowników stosunków pracy z przyczyn niedotyczących tych pracowników. Jak wynika z art. 5 ust. 5 ustawy o zwolnieniach grupowych, w okresie objęcia szczególną ochroną przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy, pracodawca może pracownikom, o których mowa w art. 39 K.p., jedynie wypowiedzieć dotychczasowe warunki pracy i płacy. W myśl art. 5 ust. 6 tej ustawy, jeżeli spowoduje to obniżenie wynagrodzenia, pracownikom przysługuje dodatek wyrównawczy, obliczony według zasad wynikających z Kodeksu pracy, do końca okresu, w którym korzystaliby ze szczególnej ochrony przed wypowiedzeniem lub rozwiązaniem stosunku pracy. Jeśli jednak wypowiedzenie warunków płacy nie zostaje dokonane zamiast zwolnienia definitywnego w trybie regulacji wskazanej ustawy, to brak jest podstaw do wypłacania dodatku wyrównawczego do wynagrodzenia.
www.KodeksPracy.pl - Wynagrodzenia i inne świadczenia:
Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukasz, wejdź do serwisu | ||
www.RozliczenieWynagrodzenia.pl » |
Serwis Głównego Księgowego
Gazeta Podatkowa
Terminarz
GOFIN PODPOWIADA - Prawo pracy
Kompleksowe opracowania tematyczne
WSKAŹNIKI - Prawo pracy
Bieżące wskaźniki wraz z archiwum
KALKULATORY
Narzędzia księgowego i kadrowego
PRZEPISY PRAWNE
Ustawy, rozporządzenia - teksty ujednolicone
FORUM - Prawo pracy
Forum aktywnych księgowych i kadrowców
|